Domů Ekonomika Ceny tepla se...

Ceny tepla se liší skoro až o dvě stě korun

0

Za teplo nezaplatíte podle toho, kolik protopíte. Záleží na tom, kde bydlíte. V moravských městech se totiž cena za teplo liší i o stokoruny. Někde už lidem došla trpělivost a požadují vysvětlení.

Nejvíce za teplo platí lidé v Opavě a v Brně. V Opavě zaplatí lidé za GJ tepla včetně DPH 630 korun. Přitom celorepublikový průměr je 455 korun. Dodavatelem je firma Opatherm, člen skupiny MVV Energie AG. Podle zástupců firmy teplo v Opavě a Dolním Benešově prodražuje zejména fakt, že se vyrábí z 83 procent ze zemního plynu.

Podobně tomu je i v Brně. Tady stojí teplo pro běžnou domácnost 605 korun za GJ. Důvod? „Drahý zemní plyn a náklady na provoz. Navíc jsme dokázali udržet cenu tepla i přes neustálý růst ceny plynu tím, že jsme začali provozovat záložní zdroje elektřiny, které jsou dnes na energetickém trhu velmi žádané. Díky tomu jsme mohli cenu udržet na stejné úrovni jako loni, přestože plyn zdražil téměř o pět procent,“ obhajuje předseda představenstva Teplárny Brno Jiří Oliva.

Drahé teplo vadí také dvěma tisícům lidí z Frýdku-Místku. Ti podepsali petici proti politice městské společnosti Distep. I tady se cena blíží k hranici šesti set korun za GJ. Podle vedení společnosti se cena zvedá paradoxně proto, že lidé po zateplení domů méně spotřebují. Fixní náklady společnosti ale tvoří 40 procent.

Naopak v některých městech na Vysočině stojí teplo i téměř o dvě stě korun méně než v Opavě. Třebíčská společnost TTS dodává giga joule tepla za 436 korun. „Od roku 1995 se nám podařilo vybudovat síť, která má účinnost dodávek tepla 85 procent. Investujeme i do moderních kotlů na biomasu, které sami vyrábíme,“ prozradil ředitel firmy TTS Richard Horký.

Většina společností musela letos mírně zdražit, hlavně kvůli vyšší dani z přidané hodnoty. Například v Přerově společnost Teplo zdražila o devět korun. Rodina, která žije v bytě o šedesáti metrech čtverečních tak zaplatí v průměru o osmnáct korun za měsíc. Ročně by tak měla zaplatit kolem 13 tisíc korun.