Domů Ekonomika Bioplynové st...

Bioplynové stanice: protesty i velké plány

0

Například v Loděnici u Opavy kvůli záměru vybudovat bioplynovou stanici sepisovali místní obyvatelé petici. „Teď máme v rukou všechna potřebná povolení včetně studie EIA. Stanici chceme vybudovat ještě letos,“ uvedl předseda představenstva zemědělského družstva Hraničář Břetislav Hrbáč.

Červenou naopak dostala bioplynová stanice v Otrokovicích, kde nesouhlasné stanovisko vydalo nejprve město a později ho potvrdil i Zlínský kraj. „S rozhodnutím krajského úřadu jsme spokojeni. Uznal výtky, které jsme k záměru měli, a vyslyšel také hlasy našich občanů,“ uvedla starostka města Otrokovice Radoslava Matuszková.

Proti výstavbě bioplynové stanici se postavili také ve Švábenicích, kde zastupitelé zamítli plány místního zemědělského družstva na výstavbu už druhé bioplynové stanice v městyse.

Velké plány naopak mají v městyse Luka nad Jihlavou, který by se mohl brzy proměnit na lázeňské město. Radnice totiž připravuje projekt termálních lázní, kde by vodu na 36 stupňů ohřívala právě bioplynová stanice. Ta je sice primárně určena pro výrobu elektrické energie, ale produkuje také velké množství zbytkového tepla, které by mohlo vyhřívat vodu v bazénech.

„Lázně by mohly mít nadregionální význam. Počítáme minimálně se zájmem lidí z Vysočiny a Jihomoravského kraje, kteří dojíždí za teplou vodou až do rakouského Laa an der Thaya. Naše lázně budou sice asi poloviční nebo dvoutřetinové velikosti, ale svými cenami i dopravou snadno dostupné,“ uvedl starosta městyse Viktor Wölfl.

Projekt počítá s investicemi kolem 170 milionů korun a s dotacemi z Evropské unie, které by mohly pokrýt až 92 procent. „Je to jedinečná příležitost. Na výsledky ale musíme počkat do jara,“ dodal Wölf.

Bioplynovou stanici chce ještě letos nebo příští rok postavit i ostravská ZOO. Chce tím vyřešit zejména likvidaci biologického odpadu produkovaného zvířaty a zelený odpad z provozu i údržby rozsáhlého areálu zoologické zahrady.