Domů Ekonomika Americké trhy...

Americké trhy zpevňují zisky již sedmý týden

0

V prosincovém čísle Moravského hospodářství se můžete těšit na speciální rubriku Chytré investice. Na našich internetových stránkách Vám však budeme přinášet zprávy o vývoji na akciových trzích pravidelně. Dnes se zaměříme na americké trhy, které i tento týden zpevňovaly zisky.

Americké trhy pokračovaly v rekordním tažení i další týden, když se širšímu indexu Standard & Poor´s 500 (S&P 500) povedlo poprvé uzavřít nad 18 tisíci body a zpevnit tak své zisky již sedmým po sobě jdoucím týdnem. Samozřejmým doprovodným jevem byl closing blue chips indexu Dow Jones Industrial Avarage (DJIA) silněji nad hranicí 16 tisíc bodů, čímž tento index zaznamenal v tomto roce již čtyřicátý posun svého rekordního maxima.

Tím se dosavadní výkonnost obou indexů DJIA a S&P 500 od začátku tohoto roku dostala na hodnoty, které jsou pro investory poměrně příjemné. DJIA zpevnil od počátku tohoto roku o 22,56 procent a širší index S&P 500 přidal velmi solidních 26,53 procent. Za uplynulý týden se tak index DJIA posunul o +0,7 procenta na 16064,77 bodů, širší index S&P 500 za týden zpevnil o 0,4 procenta na 1804,76 bodů. Technologicky laděný index Nasdaq Composite byl rovněž úspěšný s nárůstem o 0,1 procenta za týden na 3991,65 bodů.

Hlavními dosavadními důvody tohoto pozitivního vývoje trhů, respektive rally, jsou zejména náznaky zlepšující se kondice ekonomiky Spojených států, nízká inflace (tedy PPI i CPI) a samozřejmě přizpůsobivá měnová politika americké centrální banky FED. Zřejmě i nadále bude po konci tohoto roku držet svoji stimulační politiku v podobě nákupů aktiv za 85 miliard dolarů měsíčně a tím podporovat ekonomiku. Další rozhodnutí o možném zúžení programu QE zatím nemá konkrétní kontury, i když se o něm uvažuje. Rovněž nějaký pohyb úrokových sazeb ze současné minimální úrovně 0 – 0,25 procenta není na programu dne.

Takřka ukončená hospodářská sezóna firem také nepřinesla obecně nějaká vyložená zklamání v oblasti tvorby zisku, i když v segmentu příjmů se korporacím nedařilo překonávat konsensus častěji než v ziscích.

Případná tvorba bubliny na akciích není zatím nijak aktuální, i když se spekuluje, že například v sektoru sociálních médií, cloud computingu či biotechnologií, by již situace mohla tento fenomén připomínat.

Nadcházející poslední listopadový týden přináší zásadní zkrácení obchodního týdne v podobě svátku Díkůvzdání, který Američané slaví 28. listopadu. Ten navíc vždy asociuje blížící se konec roku, který se zatím zdá být pro akciová aktiva velmi přínosný.

Více se o vývoji na akciových trzích dozvíte zde.