Domů Ekologie Nejvíce peněz...

Nejvíce peněz loni dostal Eastern Sugar

0

Cukrovarnictví – Jen holé pozemky zůstaly v Němčicích nad Hanou a v Kojetíně po odchodu společnosti Eastern Sugar z České republiky. Ta figuruje na vrcholu seznamu Státního zemědělského a intervenčního fondu jako největší příjemce dotací za rok 2009.

„Česko na reformě cukerního pořádku v Evropské unii jednoznačně prodělalo,“ tvrdí agrární ekonom Petr Havel. Naráží tím na reformu s cílem snížit kvóty a ceny cukru, na kterou musela Evropská unie přistoupit v roce 2006 poté, co prohrála panel u Světové obchodní organizace s předními světovými výrobci cukru.

Právě kvůli reformě cukerního pořádku na konci roku 2006 nadnárodní společnost Eastern Sugar oznámila, že uzavře všechny své curkrovary nejen v Česku, ale také na Slovensku a v Maďarsku.

„Odevzdání kvóty je rozhodnutí držitele kvóty. Česká republika tím přišla o povolenky na více než sto tisíc tun řepy, to je 22,5 procenta národní kvóty,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček s tím, že průměr na každý členský stát je 25 procent. „Pět států skončilo s výrobou cukru úplně,“ dodal Vorlíček.

Česko se tak stalo z desátého největšího exportéra cukru zemí s vyrovnanou až mírně přebytkovou bilancí.

885 milionů korun vyplatil vloni Státní zemědělský a intervenční fond především jako restrukturalizační podporu pěstitelům cukrové řepy, kteří měli smlouvu na dodávku cukrové řepy pro Eastern Sugar. „Dále se vyplácela diverzifikační podpora, jejímž cílem bylo kompenzovat ztráty a podpořit oblasti, ve kterých k ukončení pěstování řepy a výroby cukru došlo,“ uvedl Vorlíček.

Na Moravě cukrovary působí v Opavě, Litovli, Prosenici, Vrbátkách a v Hrušovanech nad Jevišovkou. „V evropském měřítku má Česká republika velmi mnoho velmi malých cukrovarů. Do budoucnosti lze proto předpokládat ukončení činnosti zhruba poloviny z nich,“ míní Havel.

BOX: Nejvíce cukrovky se loni vypěstovalo ve Středočeském kraji, druhý je Královéhradecký kraj. Třetí je Olomoucký kraj. V roce 1998 se v Česku vypěstovalo 3 479 426 tun cukrovky, loni to bylo 3 038 220 tun.