Domů Dění v regionech Přes obce a m...

Přes obce a města příští rok proteče 152 miliard korun

Vtipy o tom, že v den stávky úředníků budou muset na budovách vyvěsit vysvětlující transparent, aby si toho lidé všimli, nejsou moc reálné. Zvlášť na radnicích okresních měst prožívají zaměstnanci perné dny. Musí totiž připravit rozpočty pro příští rok, se kterým bude souhlasit nové vedení.

Okresní města – Většina zastupitelů okresních měst chce schválit rozpočet na rok 2011 ještě před Vánocemi. Přestože se musí rozpočtáři přizpůsobit prioritám nového vedení, mají optimističtější práci než loni.

Obce a města totiž letos nemusí škrtat jako loni. Navíc jim ministerstvo financí vzkázalo, že si rozpočty můžou navýšit až o dvě procenta. Většina měst si také může do pokladny nasypat více peněz z letošních úspor. Obce a města v Česku tak budou hospodařit částkou kolem 152 miliard korun.

„Pro příští rok očekáváme zhruba dvouprocentní nárůst daňových příjmů města oproti aktuálnímu období,“ potvrzuje Andrea Vojkovská z ostravského magistrátu. To je přitom více než 133 milionů korun. Pro představu: za tuto sumu se dá postavit jedna z největších ostravských staveb příštího roku: protipovodňová ochrana části Žabník.

Podobnou částku navíc má také Brno. Na jeho účtech se do října objevilo o sto milionů korun více, než vedení města v původním rozpočtu předpokládalo.

Pozitivní vývoj proto motivuje vedení radnic k tomu, aby pokračovala s plánovanými investičními akcemi. Města budou nejčastěji zateplovat budovy škol, rekonstruovat parky nebo opravovat ulice. Mnohé z nich zahájí projekty v rámci takzvaného integrovaného plánu rozvoje města. Rozjedou se také projekty podpořené z unijních dotací.

„V příštím roce nás čeká rekonstrukce Výstaviště Flora Olomouc, nakoupíme nové tramvaje a autobusy a opravíme Olomoucký hrad, jehož součástí je letní kino a Dómské návrší,“ vyjmenovala například tisková mluvčí Olomouce Jana Urbaníková. Podobně na tom budou i ostatní města. Například v Novém Jičíně nakoupí nové autobusy na plyn, v Šumperku začnou budovat metropolitní síť a v Karviné budou revitalizovat dvě sídliště. V Brně se spustí stavba kanalizace a podzemního kolektoru. V Ostravě-Svinově zase spustí druhou etapu revitalizace přednádražního prostoru za téměř půl miliardy korun. Nové přednádraží budou mít také v Šumperku.

Zajímavé projekty plánují také v Jeseníku: „Chystáme se stavět cyklostezky po celém regionu Jesenicka za osmnáct miliónů korun. Obří akcí pak bude Wellness centrum za 270 miliónů korun,“ avizuje starosta Jeseníku Petr Procházka.

Investiční akce měst v roce 2011

Bruntál: zateplení školy v Jesenické ulici, rekonstrukce čistírny odpadních vod, rekonstrukce mostu v Kavalcově ulici a vybudování eGon centra

Přerov: zateplení škol, výstavba kompostárny

Frýdek-Místek: zateplení a výměna oken na 17 školkách a školách

Znojmo: Nový pavilon domova pro seniory, revitalizace přímětického sídliště a rekonstrukce úpravny vody.

Jihlava: Rozšíření čistírny odpadních vod, vybudování kompostárny