Domů Dotace a finance Podpora zatep...

Podpora zateplování paneláků skončila. Příští rok snad pomůžou zelené banky.

0

Omezení státní podpory pro bytové domy a rozdělení zelených dotací přes takzvané „zelené banky“. Tak bude v následujících letech zřejmě vypadat státní podpora pro panelové domy. Vyplývá to z informací, které padly na konferenci Zelená úsporám – zateplování budov, která se uskutečnila 22. září v brněnském hotelu Voroněž.

Brno – Opravy bytových domů si už budou muset zajišťovat vlastníci bez výrazné podpory státu. A ti, kteří budou zateplovat domy za veřejné peníze, se musí připravit na tvrdší kontrolu. S takovým zjištěním odcházeli účastníci konference Zelená úsporám – zateplování budov.

Přestože zástupci Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí nemohli oznámit definitivní informace, v jejich přednáškách se objevovaly pojmy jako „zelená banka“ nebo „přísnější kontroly“.

Účastníci konference proto apelovali na odpovědné úřady, aby co nejdříve zveřejnili novou strategii. Jinak totiž nemůžou pokračovat v přípravách na rekonstrukcích bytových domů a denně tak přicházejí o peníze.

„Program Zelená úsporám se po počátečních rozpacích rozjel velmi rychle. Termín ukončení programu je rok 2012, předpokládáme však, že se peníze rozdělí dříve,“ zahájil ředitel odboru ekonomických nástrojů Ministerstva životního prostředí Miroslav Hájek. Podle něj stát nakonec zřejmě nezíská původně předpokládaných 25 miliard z prodeje emisních povolenek. „Předpokládáme, že se suma bude nakonec pohybovat někde kolem dvaceti miliard korun,“ dodal Hájek.

Hájek také zdůvodnil, proč Státní fond životního prostředí nakonec pozastavil příjem žádostí na zateplování panelových domů. Podle něj velké bytové domy spotřebovávaly nejvíce peněz z celkového balíku. Proto si ministerstvo chtělo dát „oddechový“ čas a nastavit podporu tak, aby neputovala pouze na velké projekty. „Očekáváme změnu strategie. Vypadá to, že se nastavíme model „zelené banky“. O podrobnostech nyní začínáme jednat,“ nastínil Hájek.

Podle Petra Vojny z Centra pro regionální bydlení takový náznak může znamenat, že dotace už nepůjdou vlastníků domů napřímo, ale dostanou je formou nízko úrokových půjček.

„Stát tak bude muset nabídnout hodně zajímavé podmínky. My už dnes běžně nabízíme úrokovou sazbu tři až pět procent. Aby to bylo zajímavé, musely by se úroky pohybovat kolem jednoho procenta,“ poznamenal další přednášející Pavel Tomeček z Volksbanky.

Hájek také zdůraznil, že podpora státu pro energetické úspory budov bude v různých formách trvat minimálně do roku 2020. Už ale ne v tak masivní formě, jako tomu je v současnosti. „Například podle evropské směrnice musíme zajistit, aby všechny budovy veřejné správy byly do roku 2020 téměř energeticky nulové,“ připomněl Hájek.

Podle vedoucího oddělení pracovišť Morava Státního fondu životního prostředí Tomáše Poledníka mají žadatelé zatím jednu jistotu: Pokud se od příštího roku znovu spustí podpora pro panelové domy, budou se muset žadatelé připravit na přísnější kontroly. „Některé dokumentace nám vyloudily na tváři úsměv. Byli i tací, kteří vkládali do žádosti nepotřebné papíry, aby projekt vypadal objemněji,“ byl konkrétní Poledník.

Závěry konference

  • Program Zelená úsporám i nadále pokračuje pro žadatele na zateplování a vybavení rodinných domů. Příjem žádostí na opravy panelových domů je dočasně pozastavený. O nových podmínkách bude Ministerstvo životního prostředí informovat včas.
  • Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí chce co nejrychleji informovat vlastníky bytových domů o další strategii. Pokud bude měnit pravidla v programu Zelená úsporám je velmi důležité, aby se informace k žadatelům dostaly neroztříštěné.
  • Zastavení programu Nový panel znamená zastavení mnoha projektů na opravu bytových domů. Stát se tak připraví o peníze, které mohl získat na DPH.
  • Program Zelená úsporám má velký vliv na zkvalitnění práce stavebních inženýrů a techniků. Velký rozvoj zaznamenala zejména stavební fyzika.
  • Nervozita mezi stavebníky a majiteli bytových domů je obrovská.

Konference se konala za podpory: Záštita: Ministertsvo životního prostředí ČR Generální partner: Státní fond životního prostředí Partneři: RWE, Volksbank, 3 V&H Organizátor: www.magnusregio.cz Mediální partner: Moravské hospodářství