Domů Doprava Nový registr ...

Nový registr vozidel je stále pomalý a plný chyb

0

Je stále pomalý a má řadu nedostatků. Tak hodnotí zlínští úředníci nový centrální registr vozidel, který spustilo Ministerstvo dopravy téměř před třemi měsíci. Na konci července přitom ministr dopravy Pavel Dobeš potvrdil, že registr funguje standardně a poděkoval úředníkům na obcích za nasazení a trpělivost při spouštění systému. Právě tito úředníci však s ministrovým názorem na chod nového registru nesouhlasí.

„Stále chybí propojení na základní registry. Nedostatků nebo obtíží s novým centrálním registrem vozidel je tak stále hodně,“ vyjádřil se vedoucí oddělení evidence motorových vozidel zlínského magistrátu Martin Šolc. Ze zkušeností úředníků totiž vyplynulo, že v novém centrálním registru chybí některé informace, které by v něm být měly. Problémy jsou také s nesrovnalostmi, se kterými se zlínští úředníci potýkají u vozidel, která jejich majitelé zaregistrovali v systému předchozím. Mnoho položek totiž není možné do nového registru zapsat ve formátu, v jakém jsou uvedena v typovém schválení vozidla. U některých aut jsou zase stále jako vlastníci uvedeny leasingové společnosti, a to i přesto, že už auto nevlastní.

Práci s novým registrem komplikuje i to, že je pomalejší než původní. „Hlavní důvody jsou dva. Chyby, se kterými se systém potýká a vyšší počet úkonů, které musí v systému provést úředníci. Těm také komplikuje práci pomalejší načítání dat při provádění některých úkonů v systému. Výsledkem je prodloužení čekací doby na odbavení v řádu desítek minut,“ dodal vedoucí odboru občansko-správních agend ve Zlíně Antonín Šrajer. Podle Šrajera je tak jedinou pozitivní změnou ve srovnání s prvními týdny provozu registru fakt, že v poslední době už systém ani jednou nezkolaboval.