Domů Dění v regionech Vysočina moti...

Vysočina motivuje techniky. Platí jim stipendia

0

Techniků je na trhu práce málo, a to i na Vysočině. Aby jich nebylo ještě méně, podporuje kraj šikovné učně vybraných technických oborů formou stipendií. Za poslední tři roky na nich vyplatil přes šest milionů korun. Podle krajských radních se tak daří udržet zájem o obory, ve kterých firmy dlouhodobě hlásí nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Jen za poslední školní rok vyplatil kraj nadaným učňům z prvních až třetích ročníků přes tři miliony korun. Studentů je v stipendijním programu zatím něco přes pět set padesát. A do budoucna jich přibude. „Je pravděpodobné, že budou obdobným způsobem podpořeny i zemědělské obory, naznačila krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.

Kraj ale nezůstal jen u stipendií. Jím zřizované střední školy dál spolupracují s firmami. „V praxi jde i o to, podchytit zájem budoucích studentů už na základních školách v okamžiku, kdy se rozhodují o dalším studiu,“ uvedla Fialová.

Peníze jsou dílem do skládačky

Finanční podpora ve studiu je pak dílem do skládačky. „Školy po dohodě s budoucími zaměstnavateli zajistí, aby byli absolventi škol co nejlépe připraveni na pracovní realitu, studenti školu úspěšně dokončí a na trhu práce se neztratí,“ vysvětlila radní.

Vzhledem k demografickému poklesu radní neočekávali, že by stipendia mohla trend úbytku studentů na technických oborech zcela zvrátit. „Nicméně porovnání zájmu o podporované a nepodporované obory ukazuje, že stipendia mají efekt,“ doplnila Fialová.

Studentů sice ubývá i tak, ale v případě podporovaných oborů je pokles poloviční. „V letošním roce připravujeme vyhodnocení dopadu stipendií do chování a studijních výsledků žáků,“ nastínil budoucí vývoj Kamil Ubr z krajského odboru školství a dodal, že výsledky budou už na podzim.

Ve stejné době by měli radní rozhodnout, zda do režimu krajských studijních stipendií zařadí další obor – farmář. Kraj by tak vyšel vstříc potřebám místních zemědělských podniků, které jsou další v řadě čekajících na kvalifikované mladé pracanty.