Domů Dění v regionech Vyjdeme do ul...

Vyjdeme do ulic, píší starostové premiérovi

Zhasínání pouličních světel, stop stav v investicích a nedostatek prostředků na základní údržbu obcí – to vše může podle Sdružení místních samospráv zanedlouho v plné míře potkat český a moravský venkov, pokud vláda a parlament nevyřeší problém financování měst a obcí.

„Politické turbulence posledních dnů starosty už skutečně nadzvedávají ze židlí. Hospodaří s minimem prostředků a s osobním nasazením, za nový způsob financování horují u zákonodárců a těsně před cílem se vše zhatí na nepochopitelných vnitrostranických půtkách?“ kroutí hlavou Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv, které pod svými křídly sdružuje zejména menší obce a města.

Právě nejistota osudu současné koalice vedla starosty ze Sdružení k ostré výzvě za dodržení veřejných slibů, které dal premiér starostům již loni na podzim. Snížit současný rozdíl příjmů mezi obcemi s nejnižším a nejvyšším příjmem na obyvatele má návrh zákona o rozpočtovém určení daní. Ten od konce října čeká, až jej projedná vláda. Netrpěliví jsou zejména právě starostové menší obcí, které by si měly polepšit o více než 13 miliard korun.

„Málokdo ví, že v naší zemi se veřejné prostředky dělí prakticky feudálním systémem bez jakékoliv solidarity. Prostě daně z venkova putují především do měst a obce tak stále více zaostávají,“ vysvětluje ekonomický expert a starosta Ondřejova Martin Macháček.

Premiérovi Petru Nečasovi tak dnes dorazí od Sdružení místních samospráv dopis s důraznou žádostí. „Buď splní sliby, nebo tentokrát vyrazí do ulic starostové,“ varuje předseda Bartoněk.

Markantní rozdíly

Rozdíly mezi příjmy obcí byly v roce 2010 markantní. V kategorii do 199 obyvatel získalo v průměru 10 obcí s nejnižšími příjmy 8 269 korun na jednoho obyvatele, zatímco průměr za 10 obcí s nejvyššími příjmy na obyvatele činil 231 788 korun.

S připravovanou změnou rozpočtového určení daní si nejvíc pohorší velká města. Brno, Ostrava, Plzeň a Praha dohromady přijdou o téměř 5 miliard korun. „Změny v systému rozpočtového určení daní jsou vůči velkým městům velmi tvrdé. Přitom již od roku 2008 jsou daňové výnosy na jednoho obyvatele těchto měst srovnatelné s několika desítkami jiných obcí. Navržený model přesto předpokládá pokles podílu na sdílených daních pouze u těch největších,“ stěžuje si primátor Brna Roman Onderka.

Plošné zvýšení příjmů však podle analytičky Věry Kameníčkové ze společnosti CCB nic nevyřeší. „Přidáno dostanou všechny malé obce, ale propast mezi chudými a bohatými bude stále patrná. Každá změna s největší pravděpodobností přinese jen přeskupení v táborech spokojených a nespokojených obcí,“ míní Kameníčková.