Domů Dění v regionech Vlaky RegioJe...

Vlaky RegioJetu vyjedou na trať mezi Ostravou a Olomoucí příští prosinec

0

RegioJet začne mezi Ostravou a Olomoucí jezdit pravděpodobně v polovině prosince příštího roku. Zástupci Ministerstva dopravy teď se společností vyjednávají o konkrétních detailech provozu na trati a o tom, jakým způsobem RegioJet zajistí vozidla.

O tom, že vlakové spojení na lince Ostrava-Krnov-Olomouc bude provozovat právě RegioJet, rozhodlo ministerstvo poté, co z formálních důvodů zrušilo pro tuto linku tendr. Projekt pak přikleplo přímo RegioJetu. V oblasti přepravy cestujících lze totiž zakázku na železnici zadat přímo bez provedení nabídkového řízení.

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura chce tímto krokem přispět k liberalizaci české dálkové železniční dopravy. „Společnost RegioJet nebyla vybrána náhodně, ani účelově. Kdyby soutěž nemusela být zrušena, RegioJet by se v nabídkovém řízení stal vítězem,“ uvedl.

Nabídl nejnižší cenu

RegioJet totiž nabídl nejnižší cenu a zároveň podle ministra splnil všechny požadavky tendru. České dráhy se ho přitom vůbec nezúčastnily. „S RegioJetem nyní probíhají jednání o podmínkách smlouvy, která však musí být v intencích nabídky podané v soutěži,“ dodal Stanjura.

Osmnáctého května totiž ministertvo zveřejnilo upozornění o přímém zadání zakázky RegioJetu v Úředním věstníku EU. Za rok tak může úřad se společností uzavřít smlouvu o veřejných službách. Ministerstvo přitom přímé zadaní zdůvodňuje tím, že se snažilo zabránit dalším průtahům.

„Zvolenou variantu považuji za optimální, neboť tím dáváme jasně najevo, že železnici chceme liberalizovat. Zdravý rozum jsem upřednostnil před přílišnou byrokracií,“ zdůraznil ministr Stanjura.

Úředníci z Ministerstva dopravy nyní připravují vypsání dalších soutěží a v jejich zájmu je, aby se do nich přihlásilo co nejvíce zájemců, včetně národního doprace Českých drah, a.s. Upravený harmonogram soutěží provozovatelů dálkové osobní železniční dopravy ministerstvo vládě předloží do konce června.