Domů Dění v regionech Ve Zlíně se z...

Ve Zlíně se začínající podnikatelé podělí o kanceláře

0

Kancelář, ve které pracuje hned několik podnikatelů, co si ji pronajmou třeba jen na několik hodin denně nebo dokonce týdně. Tak fungují takzvaná coworkingová centra. Jedno právě takové plánují v polovině tohoto roku otevřít ve Zlíně lidé z Technologického inovačního centra (TIC), které spoluzakládal Zlínský kraj.

O pracovní prostor v takové kanceláři se dělí hned několik začínajících podnikatelů, pro které by byl pronájem vlastní kanceláře příliš drahý. Nejde přitom však jen o levné pracovní zázemí, ale i o komplexní nabídku řady dalších služeb, jako jsou workshopy a školení, které zájemci najdou po jednou střechou. Kouzlo coworkingu však nespočívá jen v úspoře nákladů a zajímavých akcích. Coworking začínajícím podnikatelům umožňuje hlavně získat užitečné kontakty a pracovat společně s podobně orientovanými lidmi.

„Tento sdílený prostor s kreativní atmosférou může být zajímavým místem pro realizaci nápadů podnikavými inovátory a projektovými týmy. Podnikavci zde mohou sdílet dobrou i špatnou praxi, vzájemně se inspirovat nebo realizovat společné projekty,“ přiblížila výhody coworkingu ředitelka TIC Daniela Sobienská. Lidé pracující na volné noze tak můžou v coworkingovém centru najít kromě levných prostor i potenciální kolegy nebo obchodní partnery.

Zlín fandí start-up projektům

Coworkingové centrum není jediným projektem, který má ve Zlíně pomáhat začínajícím podnikatelům. TIC se věnuje podpoře nových firem a start-up projektů dlouhodobě. Ve Zlíně provozuje už přes šest let podnikaterský inkubátor v třiadvacáté budově bývalého areálu Svit a právě tam by mělo coworkingové centrum vzniknout.

Kromě toho pořádá letos TIC již 6. ročník soutěže Nejlepší podnikatelský záměr, jejíž součástí jsou desítky tematických workshopů a setkání se zajímavými podnikateli a osobnostmi. Minulý rok spustili zaměstnanci centra i neformální platformu Start-up 23, která slouží k setkávání a sdílení zkušeností mezi podnikateli a lidmi, kteří s podnikáním zatím jen koketují. „Příprava a spuštění coworkingového centra ve Zlíně tak logicky představuje další krok v podpoře start-up firem,“ dodal vedoucí oddělení podnikatelského inkubátoru TIC Petr Konečný.

Fungují i jinde

Coworkingové centrum ve Zlíně však není v tuzemsku ojedinělým projektem. „Obdobné aktivity jsou realizovány například v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech. Pro klienty jsou pořádány různé akce, workshopy, inspirativní setkání, spolupráce s investory, čili vše, co již nějakou dobu pro naše klienty zajišťujeme,“ doplnila Sobienská. V Brně například funguje sdílená kancelář v prostorách bývalého kina Scala. Pro dvacet až třicet lidí jsou místní kanceláře k dispozici od osmi ráno do osmi večer nebo i non-stop.

Fenomén jménem coworking ale odstartoval již v roce 2005 v San Franciscu. Právě tam založil Brad Neuberg první coworkingové centrum Hat Factory. Lidé v něm tehdy nejen pracovali, ale mohli tam i bydlet. Neuberg posléze založil další, tentokrát už jen pracovní centrum pod názvem Citizen Space. V Česku je asi nejznámější sdílená kancelář The Hub, ale první byl pražský Coffice.