Domů Dění v regionech Ve Zlíně moho...

Ve Zlíně mohou opět dýchat bez obav

0

Obyvatelé Zlína se už nemusí obávat, že se nadýchají prachu nebo nebezpečného čpavku. Ten se do vzduchu ve městě dostal z dýmu z hořícího skladiště elektrotechniky v bývalém areálu Svitu. Oheň se však hasičům podařilo dostat pod kontrolu a ovzduší ve městě je v pořádku.

S ohněm v hořícím skladišti v noci na dnešek bojovalo šedesát hasičů z osmi jednotek, kterým se i nadále dařilo držet požár pod kontrolou. Vzhledem k dobrému vývoji situace ukončil v osm hodin ráno činnost Krizový štáb a někteří z hasičů byli od ohně odvoláni. Pozitivně vyzněly i výsledky kontrol znečištění ovzduší. „Všechny hodnoty látek, které by se mohly v ovzduší v souvislosti s požárem vyskytovat, jsou pod limity, při kterých by mohly způsobit zdravotní problémy,“ popsal situaci náměstek primátora Ondřej Běták, který dnes řídil jednání krizového štábu.

Obyvatelům města, kteří by měli zájem o informace o dalším vývoji situace týkající se požáru, bude nadále k dispozici speciální telefonní linka. „Počítáme s tím, že lide se budou nadále o dění v bývalém areálu Svitu zajímat. Jsme připravení jim podávat aktuální zprávy,“ ujistil náměstek primátora a člen krizového štábu Bedřich Landsfeld.

Oheň zuřil dva dny

Hořet začalo ve skladu elektrotechniky včera ráno. Členové krizového štábu se přitom obávali zejména hustého dýmu, který z požáru stoupal. Kvůli kouři doporučili občanům města, aby omezili větrání, protože hrozilo nebezpečí, že z něj do ovzduší uniká čpavek. Podle měření hasičů však jeho koncentrace ve vzduchu nedosáhla hodnot, které by ohrozily zdraví obyvatel města a překročen byl jen prachový limit.

„Čpavku nikdy nebylo v ovzduší tolik, aby představoval pro obyvatele nějaké nebezpečí. Detekovali jsme ho především v centru města. V okrajových, zejména výše položených lokalitách, naměřen nebyl. Tam, kde zjištěn byl, jeho množství kleslo pod limitní hodnoty,“ vysvětlila ředitelka Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně.

Místo školky náhradní program

Kvůli požáru skladu a hlavně hustému dýmu strávily děti z některých zlínských mateřských školek program v náhradních prostorách, kam je převezlo devět speciálně za tímto účelem vyčleněných autobusůp Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO). „Krizový štáb nás požádal, abychom svými dopravními prostředky zajistili v této mimořádné situaci odvoz dětí z vybraných mateřských škol. Již po oznámení této možnosti začali naši dispečeři svolávat potřebné řidiče a připravovat volné autobusy,“ uvedl vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Do náhradních prostor byly děti převezeny kvůli obavám členů Krizového štábu ze znečištění ovzduší. Poté co se situace zlepšila, ale odvezly autobusy děti nazpět do jejich starých školek, kde si je mohli vyzvednout rodiče.