Domů Dění v regionech Ve čtvrtek za...

Ve čtvrtek začne rekonstrukce dálnice D1

0

Dva průjezdné pruhy v obou směrech, ale maximální povolená rychlost jen osmdesát kilometrů za hodinu. Taková situace čeká na řidiče, kteří tento čtvrtek vyjedou na dálnici D1, na dvou osmi až devítikilometrových úsecích mezi sto čtvrtým a sto dvaašedesátým kilometrem. Modernizace hlavního tahu mezi Prahou a Brnem totiž začíná hned po svátcích.

Značky upozorňující na omezení rychlosti připravili silničáři už tento víkend, s rekonstrukcí osmi kilometrů dálnice mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou (104-112) a devíti kilometry mezi Lhotkou a Velkou Bíteší (153-162), začnou dělníci však až ve čtvrtek 9. května.

„V dotřených úsecích dojde k omezení rychlosti na 80 kilometrů v hodině, provoz však bude veden ve dvou jízdních pruzích v každém směru. Pouze v sobotu 11. Května v úseku Lhotka – Velká Bíteš budou moci řidiči projet na Prahu jen jedním jízdním pruhem,“ informoval generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák.

Čermák navíc přislíbil, že bude ŘSD financovat opravy silnic v blízkosti dálnice, které by mohl poškodit zvýšený provoz. To přitom hrozí zejména na Vysočině. V případě, že by auta a kamiony některé tamní silnice poničily příliš, mohl by kraj vracet i evropské dotace, které dříve získal na jejich opravu.

Vysočina by mohla vracet dotace

,„Největší obavu máme z těžké nákladní dopravy, která neúměrně zatíží zejména souběžnou komunikaci II/602. Kraj Vysočina do ní v uplynulých čtyřech letech investoval miliardu korun, navíc s využitím evropských dotací, kde musí splnit podmínku udržitelnosti. V opačném případě bychom museli peníze vrátit,“ vysvětlil náměstek hejtmana Kraje Vysočina Jibor Joukl.

V obou úsecích zbourají dělníci i několik mostů. Kvůli jejich demolicím by se mohl provoz na dálnici na několik hodin v noci dokonce zastavit úplně. „Abychom urychlili etapu bourání mostů, zvažujeme nyní také variantu dvanáctihodinové noční uzavírky, kdy by se naráz odstranily všechny dotčené objekty,“ doplnil David Čermák s tím, že výhledově by se to mohlo stát letos v červenci nebo srpnu.

Kvůli modernizaci dálnice D1 budou také připraveny provizorní komunikace pro zásah záchranářů. V pohotovosti budou také odtahové služby, které budou držet nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou službu a ve špičce budou k dispozici přímo na dálnici.