Domů Dění v regionech V Olomouckém ...

V Olomouckém a Zlínském kraji chybí technicky vdělaní lidé

0

Dobrého technika aby člověk pohledal, stěžují si podnikatelé na Olomoucku a Zlínsku. Nedostatek technicky vzdělaných lidí je podle nich jednou z největších překážek jejich podnikání. Za jednu z příčin označili i kvalitu technického školství. Kvůli nefunkčnímu školnímu systému musí některé firmy dokonce zakládat vlastní učiliště, kde si vychovají pracovníky z nedostatkových oborů.

Čtyřem pětinám podnikatelů v Olomouckém kraji a více než polovině v tom Zlínském se špatně hledají kvalitně vzdělaní technici. Vyplynulo to z lednového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR v těchto dvou krajích. Zejména podpora technického vzdělávání byla proto jedním z hlavních témat včerejší diskuze mezi zástupci Svazu, podnikateli a představiteli krajských samospráv.

Jedním ze závěrů debaty byl i návrh, aby školy nedostávaly peníze jen podle toho, kolik na ně chodí žáků. „Ve financování škol se musí brát v úvahu nejen počet žáků, ale zejména jejich uplatnitelnost na trhu práce. Tato země si nemůže dovolit mít tak velký počet vysokých škol, které produkují neuplatnitelné absolventy,“ komentoval situaci ve školství Jaroslav Hanák.

S Hanákem se shodla i většina diskutujících. Vzhledem k tomu, že žáků ubývá a kvůli potřebám trhu práce, by podle nich měl stát některé vysoké školy dokonce zrušit. Účastníci debaty souhlasili i s tím, že by měl stát podpořit spolupráci škol a podniků daňovými úlevami například na nákup školních pomůcek nebo na stipendia. V reakci na tento návrh poukázal olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, že jeho kraj už má vytipovaných dvacet prioritních oborů, na které studentům stipendia poskytuje.

Podle podnikatelů je český školský systém v natolik špatném stavu, že musí zakládat vlastní učiliště, kde si vychovávají pracovníky z nedostatkových oborů. Jednatel společnosti MUBEA – HZP Štěpán Urbanec například zmínil, že jeho firma v roce 2010 založila vlastní učňovské středisko s pěti desítkami žáků.

Kromě nedostatku techniků podnikatelům ve Zlínském a Olomouckém kraji vadí i neopravené silnice. Podle průzkumu Svazu představuje dopravní zatížení, nedobudovaná dopravní síť a špatný stav silnic problém pro dvě třetiny firem na Zlínsku a polovinu firem v Olomouckém kraji.

Debata se stočila i na potřebu výraznější potřeby inovací a aplikovaného výzkumu. „Působíme v podmínkách ostré globální konkurence, kde rozhoduje schopnost inovací,“ poznamenal Jiří Žák, předseda představenstva firmy Farmak. Podle něho by kraje měly na inovace rozdělovat více peněz. Právě ty však v krajských pokladnách chybí. Nedostatečné investice do výzkumu a vývoje ze strany krajů přitom považuje za problém více než třetina podnikatelů na Olomoucku i Zlínsku.