Domů Dění v regionech V Jihomoravsk...

V Jihomoravském kraji schválili radní letošní dotační programy

0

Naprostou většinu dotačních programů, které byly na letošní rok určeny krajským rozpočtem, schválili dnes radní Jihomoravského kraje. Kraj tak dotacemi letos podpoří mimo jiné i začínající podnikatele nebo třeba včelaře.

„I přes složitou ekonomickou situaci dnes krajská rada schválila konkrétní podmínky a pravidla pro dotační programy, které jsou poskytovány Jihomoravským krajem,“ uvedl hejtman Michal Hašek s tím, že poslední termín pro podání žádostí je 15. březen 2013. „Kromě podpory dobrovolných hasičů jde například o oblast zemědělství a venkova, sociální politiku, školství, životní prostředí, kultury a památek,“ dodal Hašek.

Co se týče sborů dobrovolných hasičů, Jihomoravští radní už od roku 2009 rozhodli o jejich dlouhodobé podpoře. Dnes krajská rada přijala návrh dotačního programu na období 2013 až 2016. „Půjde tedy o systémovou podporu během celého volebního období. Letos je v rozpočtu vyčleněna částka 30 milionů, ta bude součástí každého dalšího rozpočtu v tomto volebním období,“ zdůraznil hejtman Hašek. I v příštích čtyřech letech tak budou mít dobrovolní hasiči na jižní Moravě za co pořizovat nová nebo repasovaná požární auta i další techniku či vybavení.

Náměstek hejtmana Stanislav Juránek upozornil také na dotační programy z oblasti školství a prevence. „Chci se zastavit například u dotačního programu „Do světa!“. Zde nám jde o konkrétní výměnu a spolupráci našich škol se zahraničím, o konkrétní jazykovou znalost na základě skutečných setkání,“ konstatoval náměstek hejtmana Juránek. Zdůraznil také program pro protidrogové aktivity. Podle Juránka do tohoto programu vkládá Jihomoravský kraj největší částu ze všech tuzemských krajů.