Domů Dění v regionech V červenci ub...

V červenci ubude rychlíkových spojů. Nejvíc na Moravě

0

Některé rychlíkové spoje se nevyplatí, a tak se budou od července rušit nebo omezovat. Rozhodli o tom ve středu zástupci Ministerstva dopravy a Českých drah. I když bude mít toto rozhodnutí podle ministerstva minimální dopad na rychlíkovou dopravu, hejtmani některých moravských krajů proti němu protestují.

„Byli jsme postaveni před hotovou věc. Šlo o rozhodnutí mimo jakékoliv platné termíny a byl tak zpochybněn harmonogram jízdních řádů,“ kritizoval rozhodnutí jihomoravský hejtman Michal Hašek. Spolu s Vysočinou totiž postihne jih Moravy rušení a omezování spojů nejvíce.

Náměstek hejtmana kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl vidí zásadní problém v tom, že Ministerstvo dopravy změny neprojednalo s kraji, ale ani se svými krajskými centry osobní dopravy. „Seznam zrušených rychlíků byl, podle našich informací, odsouhlasen ministrem dopravy Stanjurou. Ministr a jeho úřad rezignovali na jakoukoliv slušnost a férové chování,“ podotkl Joukl.

Změny naruší návaznost spojů

Pro kraje jsou přitom informace o změnách v jízdních řádech rychlíkových spojů klíčové. Na rychlíky jsou totiž navázány další regionální spoje a autobusy, které kraje organizují a objednávají. „Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje je postaven na návaznost vlaků a autobusů,“ uvedl Hašek.

Podle Joukla nemají kraje šanci na takto rychlou změnu včas zareagovat. „Takto narychlo a nestandardně provedenou změnu, která navíc začne platit od nezvyklého data, nedokáže nikdo tak rychle promítnout do tisíců autobusových spojů a už vůbec ne do těch železničních – regionálních,“ dodal Joukl.

Podle ministerstva jsou však veškeré změny s ohledem na rozpočet pro letošní rok ekonomicky nezbytné. Dopady na rychlíkovou dopravu mají být přitom minimální, omezovat a rušit se budou spoje, které jezdí málo obsazené nebo jen v určitých dnech jako posilové. Omezení se dotkne 0,67% všech rychlíků.

Hejtmani chtějí omluvu

Na Vysočině však vypadají čísla jinak. České dráhy tam kvůli změně omezí dálkovou dopravu o 188 298 vlakokilometrů, což představuje téměř 13% z nynějších 1 466 156 vlakokilometrů. I v Jihomoravském kraji budou mít podle Haška změny tvrdší dopad. „Jestliže dojde ke zrušení některých vlakových spojů, může to mít negativní vliv na dopravní obslužnost obyvatel jižní Moravy,“ zdůraznil hejtman.

Hejtmani obou krajů teď očekávají od Ministerstva dopravy omluvu a doufají, že změnu oficiálně ohlásí, vysvětli a sdělí, jaké úspory zrušením rychlíků dosáhlo. Jihomoravský Hejtman Hašek dokonce chce, aby ministerstvo změny úplně zrušilo.

„Byl jsem pověřen krajskou radou požádat ministra dopravy Stanjuru o schůzku. Očekávám omluvu, vysvětlení a návrat k dosavadnímu stavu. Spolu se mnou se na ministra obracejí i další hejtmani. Pokud neuspějeme, jsme připraveni obrátit se na premiéra,“ zdůraznil Hašek.