Domů Dění v regionech Úředníci na Z...

Úředníci na Zlínsku chtějí více peněz na sociální služby

0

Zástupci Zlínského kraje chtějí po ministryni práce a sociálních věcí více peněz na domovy důchodců a domy s pečovatelskou službou. Krajským úředníkům totiž chybí pro letošek v pokladně přes sto milionů korun k tomu, aby mohli zajistit kvalitní fungování stávající sítě sociálních služeb. Na vině je podle nich snižování státních dotací.

O tom, že stát neposílá do Zlínského kraje tolik peněz na sociální služby, kolik by si krajští úředníci představovali, si včera v Baťově mrakodrapu se zástupci největších měst na Zlínsku promluvila krajská radní pro sociální oblast Taťána Nersesjan a pracovníci Odboru sociálních věcí. Při setkání Nersesjan informovala zástupce měst nejen o tom, kolik stát na sociální služby přispívá, ale i o možnosti připojit se ke společné výzvě ministryni práce a sociálních věcí. Tu chtějí představitelé kraje přesvědčit, aby v rozpočtu ministerstva našla další peníze pro podfinancované sociální služby.

Kraj chce zatlačit na ministerstvo

„Nutnost řešit na začátku roku nedostatek prostředků na financování sociálních služeb se bohužel v posledních několika letech stává smutnou tradicí. Společnou snahou kraje, obcí i samotných poskytovatelů je vytvoření efektivního tlaku na ministerstvo práce a sociálních věcí s cílem dosáhnout takového dofinancování, které umožní, aby sociální služby v kraji zůstaly zachovány bez výrazných změn,“ uvedla Nersesjan.

Na provoz sociálních služeb dostali pro letošek úředníci ve Zlínském kraji 419 milionů korun. To je o 65 milionů méně než loni a o 130 milionů méně než by podle jejich požadavků stačilo na zajištění fungování stávající sítě sociálních služeb v očekávané kvalitě.

Nejvíce se pokles dotací od státu dotkl domovů pro zdravotně postižené a důchodce. Už loni totiž dostaly o 15 % méně dotací než v roce 2011. Letos musí čelit dalšímu snížení až o 17 %. Celkem tak za dva roky přišli poskytovatelé těchto služeb až o třetinu peněz, které od státu dostávali dříve.

K dofinancování některých ohrožených služeb má Zlínský kraj v rozpočtu vyhrazeno 10 milionů korun. Podle úředníků však hlavní odpovědnost za zajištění sociálních služeb ze zákona náleží státu.

Vláda omezila výdaje kvůli ekonomické situaci

Vláda k omezení výdajové stránky rozpočtu, do které patří i dotace na sociální služby, přistoupila kvůli zhoršené ekonomické situaci. Do rozpočtu totiž loni přiteklo o necelých třiačtyřicet miliard korun méně, než se původně čekalo. Ministři tak začali šetřit. „Úspory, ke kterým jsme přistoupili, byly nakonec o něco vyšší než propad příjmů,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že šetřením se vládě podařilo nejen dodržet plánovaný deficit, ale dokonce jej o čtyři miliardy snížit.

S pozitivním hodnocením snížení schodku státního rozpočtu však nesouhlasí zástupci opoziční Sociální demokracie. Podle nich vláda ušetřila hlavně nevyplácením přiřknutých finančních prostředků ze státního rozpočtu a ministerstvo financí tak fakticky vytvořilo vnitřní dluh mnoha resortů.

„Jestliže podle slov samotného ministra bylo snížení deficitu dosaženo omezením výplaty sociálních dávek a dalšími úspornými opatřeními, pak to je nedodržení zákona o státním rozpočtu na výdajové stránce,“ odsoudila postup vlády místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) s tím, že ministr financí Kalousek by neměl být chválen, ale měl by se zodpovídat za to, že ministerstvo neposkytlo lidem a institucím prostředky, které jim byly zákonem o státním rozpočtu přiřknuty. „

Snížení deficitu státního rozpočtu by bylo velmi pozitivní zprávou, kdyby bylo dosaženo navýšením příjmů, například vyšším výběrem daní,“ doplnila Gajdůšková.