Domů Dění v regionech U stánků mora...

U stánků moravských měst bylo živo. Turisty zajímala architektura, kultura i sport

0

Minulý týden se mohli návštěvníci veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně leccos dozvědět o největších turistických tahácích moravských měst. Ta přitom návštěvníky akce dokázala zaujmout. U jejich stánků bylo po celé trvání veletrhu mimořádně živo. Kromě památek a architektury zajímaly turisty třeba i nové naučné stezky a sportovní vyžití.

„Vystavovali jsme ve společné expozici všech regionů Zlínského kraje, kterou zajistila Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Návštěvníci veletrhu měli největší zájem o nové průvodce zlínskou architekturou. Brožura mapuje nejzajímavější stavby první poloviny dvacátého století,“ řekl mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák s tím, že na malou návštěvnost si zlínský stánek na Regiontouru rozhodně nemohl stěžovat.

Funkcionalistická architektura a známé cihlové domky jsou jedním z hlavních turistických lákadel ve Zlíně. Zlín totiž představuje nejen v tuzemském měřítku specifický úkaz. Nikde nevyrostlo takřka celé město tak rychle a podle předem daného urbanistického plánu. Zlín se tak stal jedním z významných center meziválečné moderní architektury v českých zemích a jediným důsledně budovaným funkcionalistickým městem v Evropě.

Divadlo, ohňostroje a cyklistika

Brno, hostující město celého veletrhu, se na Regiontouru představilo turistům jak prostřednictvím svého pověstmi opředeného historického centra s řadou kostelů a paláců, tak i díky kulturním akcemím, jako je například festival Divadelní svět nebo ohňostrojové slavnosti Ignis Brunensis. Podobně jako Zlín se navíc může i Brno pochlubit několika skvosty funkcionalistické architektury.

Součástí stánku Kraje Vysočina bylo na Regiontouru i improvizované turistické informační centrum města Jihlavy. „V letošním roce se prezentace zaměřila především na nové Jihlavské naučné stezky, které byly otevřeny v prosinci 2013. Návštěvníci získali mapu i brožury jednotlivých stezek,“ uvedla vedoucí oddělení vnějších vztahů Jana Petrůjová.

Kromě nových naučných stezek se návštěvníci nejvíce zajímali o tamní zoologickou zahradu a možnosti sportovního vyžití ve městě a jeho okolí. Možná i proto se Jihlava prezentovala také na stánku Asociace měst pro cyklisty, který byl součástí takzvané cyklistické vesničky.