Domů Dění v regionech Strojaři budo...

Strojaři budou v Kuřimi spolupracovat s odborníky z výzkumu a vysokých škol

0

V Kuřimi budou strojírenské podniky spolupracovat s odborníky z univerzit v centru za bezmála pětasedmdesát milionů korun. Ještě na začátku loňského roku to přitom s výstavbou centra vypadalo všelijak. Jihomoravský kraj musel zrušit výběrové řízení, které mělo určit, kdo se projektu ujme. Do tendru se totiž přihlásila jen jedna firma.

Kompetenční centrum Kuřim tak nemělo lehký osud. Do druhého tendru se však už přihlásilo firem osm. Nic už tedy nebránilo tomu, aby na začátku loňského října zahájil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek rekonstrukci bývalého výpočetního střediska TOS Kuřim. Právě to se má totiž změnit v centrum, kde budou firmy z odvětví obráběcích strojů a strojírenské výrobní techniky spolupracovat s výzkumnými kapacitami a odborníky z vysokých škol.

„Pokud chceme držet krok se světem a budovat si pozici evropského lídra v oblasti inovací, je pro nás konkurenceschopné strojírenství zcela klíčové,“ komentoval význam centra hejtman Hašek. Právě strojírenství má podle něj na jižní Moravě silnou tradici. „Projekt kompetenčního centra zajistí, aby mělo i slibnou budoucnost a přispívalo k hospodářskému růstu našeho regionu i k tvorbě kvalitních a stabilních pracovních míst,“ doplnil Hašek.

Dnes už dělníci na stavbě centra finišují. „Stavba je před dokončením a v současné době probíhají tendry na dodávku měřících zařízení a vybavení budovy. Jedná se většinou o unikátní přístroje na vysoké technické úrovni,“ přiblížil náměstek hejtmana Václav Božek stádium, ve kterém se projekt nachází.

Ani tento tendr se však zřejmě neobejde bez komplikací. Když se kraj snažil vybrat společnost, která do centra dodá přístroje naposledy, do výběrového řízení se dokonce nepřihlásila firma žádná. „Setkáváme se zde s dnes častým problémem, kdy takováto zařízení dodává pouze jedna firma. V posledním tendru na dodávku zařízení pro zkušebnictví v oblasti technologie obrábění, dynamiky a tepla na některé části poptávky nepřišla žádná nabídka a budeme muset oslovit přímo výrobce těchto zařízení,“ dodal Božek.

O provoz areálu se budou starat lidé z Jihomoravského inovačního centra. Ti mají několikaleté zkušenosti s provozem vlastních technologických inkubátorů. Celý projekt přitom přijde na 74,5 milionu korun. Z toho 2,5 milionu stála jen jeho příprava. Kraj ho však celý nefinancuje z vlastní pokladny. Více než dvě třetiny pokryjí dotace z Operačního programu Podnikání a inovace. Z toho jde na kuřimské kompetenční centrum rovných čtyřiapadesát milionů.