Domů Dění v regionech Stanjura: Nab...

Stanjura: Nabídnu linku z Ostravy do Olomouce RegioJetu

0

Pilotní soutěž, která měla napomoci liberalizaci tuzemské železniční dopravy, skončila. Tendr na provoz dálkové železniční dopravy na trati z Ostravy do Olomouce včera ministerstvo dopravy zrušilo. Podle ministra dopravy Zbyňka Stanjury však otevírání trhu pokračuje dál. Linku chce totiž nabídnout přímo společnosti RegioJet.

Výběrové řízení na nového železničního dopravce pro Linku Ostrava – Krnov – Olomouc vypsali úředníci z ministerstva dopravy už loni. Své nabídky do něj poslaly dvě společnosti – RegioJet a konsorcium Arriva vlaky a Transcentrum bus. To však nakonec nesplnilo zadané podmínky a z tendru vypadlo. Úředníci tak museli soutěž zrušit, přikazoval jim to totiž zákon o veřejných zakázkách. Dopravu na trati z Ostravy do Olomouce chce teď ministr Stanjura nabídnout přímo RegioJetu.

To umožňuje zákon o veřejných službách v přepravě cestujících, kdy zakázka může být zadána takzvaným přímým zadáním – jednoduše řečeno bez soutěže. Stanjura tento postup zdůvodňuje tím, že nabídka společnosti RegioJet, tedy jediného zbylého účastníka tendru, by totiž při nezrušení soutěže byla jednoznačně vítězná.

„Oslovím proto společnost RegioJet s tím, že jí nabídnu přímé zadání v intencích jejich nabídky,“ řekl ministr Stanjura s tím, že tento postup zvolil proto, aby zabránil dalším průtahům liberalizace dálkové železniční dopravy. „Zvolenou variantu považuji za optimální, neboť dáváme jasně najevo, že chceme železnici liberalizovat. Upřednostňuji tak zdravý rozum před přílišnou byrokracií,“ dodal Stanjura.