Domů Dění v regionech Senoři na Ost...

Senoři na Ostravsku mají své „hodinové“ vnuky

V Moravskoslezském kraji se úspěšně rozvíjí aktivita, která je příkladem pro další regiony. Za klienty domovů pro seniory docházejí pravidelně – nejméně jednou týdně – studenti středních škol, aby jim zpříjemnili odpoledne povídáním, zpěvem, společenskými hrami nebo společnou procházkou.

Originální projekt Hodinový vnuk zaštítil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Studenti se stávají na hodinu denně vnukem či vnučkou staršího člověka, kterého ještě nedávno vůbec neznali. Jako první v republice se hodinovými vnučkami a vnuky stali už před třemi roky studenti dvou bohumínských středních škol – Gymnázia Františka Živného a Střední školy Bohumín. Letos jich už je dvanáct. Do tří domovů pro seniory v Bohumíně s nimi chodí ke klientům i deset žen z tamního seniorského klubu.

„Hodinovou vnučkou se v Bohumíně navíc stala i mladá nevidomá žena, která má mezi klienty obrovský úspěch a ohlas. V Bohumíně se projekt ujal, což je zásluhou všech zainteresovaných. Funguje tam spolupráce se školami, klubem seniorů, městem, domovy pro seniory i krajem. Díky tomu jsme našli báječné vnuky, vnučky i babičky, kteří jsou ochotni věnovat kus svého času jiným. Bez této souhry by projekt nefungoval“ upozornil autor a koordinátor projektu Ivan Sekanina.

Záštitu nad originálním projektem převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Studentům a vedení jejich škol patří velký dík. Hodinový vnuk představuje báječné, a přitom naprosto přirozené mezigenerační propojení. Obě generace si ze společného setkávání jistě něco odnesou. Pro studenty je to výborná zkušenost pro celý život, a navíc jsou inspirací a příkladem pro své vrstevníky,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák.

 Z Bohumína se aktuálně projekt rozšířil do Ostravy. Hodinovými vnuky se stalo třináct studentů Matičního gymnázia, kteří docházejí do Domova Slunečnice Ostrava v Ostravě-Porubě a společně tráví čas rovněž s obyvateli DPS v Ostravě-Zábřehu.

„Naši klienti si velmi rádi povídají o všem možném, s chutí si zahrají společenské hry, jsou vděční za návštěvu zvenčí. A navíc, studenti k nim přinášejí osvěžující závan mládí a energii. Proto u nás ‚Hodinové vnuky‘ rádi vidíme,“ potvrdil ředitel domova seniorů Slunečnice Radek Baran.

Hodinoví vnuci mají také své patrony. Jedním je česká reprezentantka v plavání, olympionička Barbora Závadová. Druhým patronem je zpěvák Ben Cristovao. Jakmile jsem se o projektu dozvěděla, bez rozmýšlení jsem věděla, že chci tuhle aktivitu podpořit. Starší lidé jsou vděční za čas strávený s mladými a mladí mají zase ohromnou příležitost dozvědět se z vyprávění seniorů mnoho zajímavého,“ míní Barbora Závadová. Z Moravskoslezského kraje se mezigenerační projekt rozšířil aktuálně do Prahy 8 a Prahy 3, kde se Hodinovými vnuky a vnučkami stali studenti zatím čtyř středních škol. Zájem o zavedení projektu mají i v dalších městech naší republiky.