Domů Dění v regionech Referenda roz...

Referenda rozhodla: Dolní Heršpice zůstávají v Brně, Libhošť bude samostatná

Diskuze o slučování se jich netýká, jejich cílem je samostatnost. Řeč je například o Petrovu nad Desnou, Libhošti nebo Dolních Heršpicích.

353 lidí pro, proti 249. Tak dopadlo v září referendum o osamostatnění Dolních Heršpic a Přízřenic. Přestože příznivců odtržení od Brna přišlo tehdy k urnám více, Dolní Heršpice a Přízřenice zůstávají i nadále součástí městské části Brno-jih. Vznik nové obce by totiž musela podpořit alespoň polovina registrovaných voličů, tedy 445 lidí.

„Šlo o první referendum, kde se o samostatnost pokoušela část územně členěného statutárního města. Vzhledem k rozložení sil a síle kalibru slibů, se kterými město Brno v poslední chvíli přišlo, považuji výsledek za velmi solidní,“ uvedl Pavel Reich ze sdružení Samostatný jih.

Sdružení se nelíbila například plánovaná bytová výstavba na Slunné louce nebo způsob financování městské části. „Zohledňuje pouze to, co městská část potřebuje, ale nebere do úvahy, co městu přináší. Klíčový příjem, který by z nás udělal bohatou obec, je daň z nemovitosti. Ta je stoprocentním příjmem obce, zatímco Brno se o ni s městskými částmi nedělí,“ říká Reich.

Snahy sdružení podle něj ale nekončí. „Referendum nebylo prvoplánovým cílem, ale prostředkem jak dosáhnout změn v plánované výstavbě a rozumném rozvoji naší lokality,“ dodává Reich s tím, že jsou za určitých podmínek ochotni ke kompromisu.

„Po volbách se snažíme s novou reprezentací na toto téma jednat. Pokud dojde k dohodě, rádi setrváme v Brně, ale jako nová samostatná městská část Dolní Heršpice-Přízřenice. Nižší rozpočet městské části než samostatné obce dokáží vykompenzovat investice na městské úrovni, které nám byly přislíbeny,“ míní Reich.

Osamostatnit se naopak v referendu podařilo obci Petrov nad Desnou, která existuje jako samostatná obec od ledna tohoto roku. Hlavním důvodem, proč se chtěl Petrov oddělit od sousedního Sobotína, byla podle současného petrovského starosty nespokojenost obyvatel s řízením a péčí pod společnou obcí.

Starosta téměř roční existenci obce hodnotí kladně. „Žádné nevýhody nevnímám, zatím nám to přineslo samá pozitiva. Zařídili jsme si po svém spoustu věcí, například systém třídění odpadu,“ říká starosta Petrova Jan Vaníček.

Osamostatnění si v referendu vyžádali také obyvatelé Libhoště. Ta je dnes místní části Nového Jičína, od Nového roku však bude novou moravskou obcí. Volby do místního zastupitelstva se tam uskuteční 8. ledna.

(haa)