Domů Dění v regionech Příští dva ro...

Příští dva roky ušetří Královehradecký kraj na energiích celkem 28 milionů korun

zásoby plynu

Nákup energií na burze se kraji vyplácí. Už popáté nakoupil energie na kladenské komoditní burze a znovu výrazně ušetřil. Za elektřinu a zemní plyn zaplatí v příštích dvou letech proti stávajícím cenám o 28 milionů korun méně.

Úspora ve výši 28 milionů korun na příští dva roky je nejvyšší, kterou jsme při nákupech na Českomoravské komoditní burze Kladno od roku 2011 realizovali,“ uvedl radní pro oblast investic a majetku Václav Řehoř. Kraj je podle něj při centralizaci nákupů důsledný. Energie nakupuje nejen pro krajský úřad, ale i pro více než stovku krajských organizací, mimo jiné školy, dětské domovy, nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, Jičíně, Náchodě, Trutnově a Rychnově nad Kněžnou, Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje, ústavy sociální péče, domovy důchodců, muzea, galerie, krajskou Správu a údržbu silnic či pro ZOO Dvůr Králové.

Zemní plyn o 28 procent levnější

Proti současným cenám klesnou náklady v příštích dvou letech nejvíce u zemního plynu ve velkoodběru, a to téměř o 28 procent. „Zemní plyn v maloodběru budeme mít levnější o 26 procent. Zlevní i silová elektřina, a to v nízkém napětí o 10 procent a ve vysokém napětí o 7 procent,“ informoval Pavel Voženílek, vedoucí Centra veřejných zakázek Centra investic, rozvoje a inovací.

„Ceny všech druhů energií se nám tak podařilo dostat na nová historická minima. Lze to přičíst konkurenčnímu prostředí burzy a velkým objemům pořizovaných energií. Jen u zemního plynu jsme na následující dvouleté období pořizovali přes 141 tisíc megawatthodin a u elektřiny dalších 67 tisíc megawatthodin,“ uzavřel radní Řehoř.