Domů Dění v regionech Přes třetinu ...

Přes třetinu rozpočtu Jihomoravského kraje půjde na dopravu. Nejvíc spolknou silnice

0

Největší část z rozpočtového koláče Jihomoravského kraje si letos ukousne doprava. Půjde na ni víc než třetina z téměř šesti miliard korun, které kraj plánuje tento rok utratit. Vysoké výdaje na silnice i železnici odráží i preference obyvatel jižní Moravy. Ti měli možnost návrh rozpočtu připomínkovat přes projekt Váš kraj, Váš rozpočet. Nejdůležitější podle nich je opravit silnice II. a III. třídy.

„Jde o konzervativní rozpočet. Stejně jako loni nepočítáme s optimistickými odhady příjmů, jak nám je předložilo ministerstvo financí,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Rozpočet kraje pro příští rok je vyrovnaný. Počítá s příjmy celkem 5,3 miliardy korun a výdaji 5,9 miliardy korun. Rozdíl, který dělá asi 630 milionů korun, pokryje kraj z prostředků Evropské investiční banky a svých úspor.

Na výslednou podobu rozpočtu měly vliv i připomínky obyvatel kraje. „Priority rozpočtu odpovídají preferencím občanů kraje, kteří vyjádřili své připomínky v rámci projektu Váš kraj, Váš rozpočet,“ uvedl Hašek.

Lidé chtějí opravené cesty

I proto půjde osmatřicet procent z peněz, které kraj utratí v letošním roce, na dopravu. „Lidé, kteří se k rozpočtu prostřednictvím dotazníku vyjádřili, nejvíce preferovali opravu silnic II. a III. třídy v Jihomoravském kraji,“ vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje, příspěvková organizace, která je za opravy a údržbu zmíněných silnic zodpovědná, tak dostane od kraje příští rok přes půl miliardy korun. Další peníze poputují například na bezpečnost silničního provozu nebo veřejnou silniční dopravu. Více než šesti sty miliony korun kraj letos podpoří také železnici.

Na jaké konkrétní projekty ale peníze na dopravu v Jihomoravském kraji skutečně zamíří? A co se v letošním roce plánuje v tak palčivých oblastech, jako je bezpečná dopravní infrastruktura? O tom přijedou v březnu do Brna diskutovat odborníci i zástupci kraje a ministerstev na setkání organizované společností Magnus Regio, vydavatelem Moravského hospodářství. Více se o této akci můžete dozvědět zde.

Na své si přijdou i další oblasti

Zachovat plánují zástupci kraje i tradiční dotační programy v oblastech, jako je kultura, volnočasové aktivity dětí a mládeže a zemědělství.

Pro rozpočet včera hlasovala i opozice. „Oceňuji věcnou rozpravu při projednávání rozpočtu. Jako hejtman jsem rád, že kraj má schválený svůj rozpočet na příští rok a že pro něj hlasovala i opozice – členové KSČM a TOP09,“ dodal Hašek.

Podle náměstka hejtmana Stanislava Juránka (KDU-ČSL) je podstatné, že je schválený rozpočet prorůstový. Jeho důležitou kapitolou je i vzdělávání. Představitelé kraje do něj zahrnuli i jakousi pojistku proti propadu počtu žáků na středních školách.

„V rámci školství máme položku, kterou nemá žádní jiný kraj. Částkou více než 21 milionů korun na krytí přímých výdajů na vzdělávání překlenujeme dobu do školního roku 2017/2018, kdy se snižuje počet žáků středních škol, abychom neměli oslabený pedagogický sbor a udrželi kvalitu vyučování,“ vysvětlil náměstek Juránek.