Domů Dění v regionech Podnikatelé n...

Podnikatelé na Zlínsku chtějí inovovat za čtrnáct milionů. Dostanou sedm

0

Bez dvou rovných sto firem se hlásí na Zlínsku o peníze na inovace z projektu „Inovační vouchery ve Zlínském kraji“. Ne na všechny se však dostane. V projektu, který vstoupil do své druhé etapy, se podnikatelům na spolupráci s odborníky z vysokých škol nabízí bezmála sedm milionů korun. Firmy však podaly žádosti za více než dvojnásobek. Opakuje se tak situace z loňska.

„Inovační vouchery jsou důležitým nástrojem podpory inovací v rámci Regionální inovační strategie Zlínského kraje a zájem o tento nástroj ukazuje, že firmy v regionu jsou schopny generovat celou řadu konkrétních a zajímavých inovačních námětu pro spolupráci s vysokými školami,“ komentoval zájem firem hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Jaký projekt peníze dostane a jaký ne, se podnikatelé dozví až v dubnu. Další firmy si ale už o dotaci nepožádají. Příjem žádostí totiž skončil v polovině tohoto měsíce. Teď musí úředníci předložené žádosti zkontrolovat, jestli splňují všechny oficiality. Pak až krajští radní rozhodnou, ke komu dotace opravdu poputují.

Firmy si vybíraly ze čtyř vysokých škol

Firmy mohli požádat o pomoc na svých inovacích odborníky ze čtyř vysokých škol. Jednoznačně nejvíce chtějí podnikatelé spolupracovat s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Na tu se obrátilo rovných sedmdesát firem. O spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně mělo zájem osmnáct podniků, s Mendelovou univerzitou sedm a s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava firmy tři.

„Pozitivní je fakt, že z nabízených vysokých škol je nejžádanějším partnerem firem Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, která se i díky inovačním voucherům aktivně zapojuje do podpory inovací a zvyšování konkurenceschopnosti v našem kraji,“ poznamenal hejtman Mišák. Největší zájem byl mezi firmami o zlínské informatiky. Podnikatelé se s žádostí ale často obraceli i na Fakultu strojního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně.

Na služby od moravských univerzit nedostali podnikatelé na Zlínsku peníze poprvé. Do první etapy projektu inovačních voucherů se minulý rok přihlásilo firem jednapadesát. Kraj byl přitom schopný poskytnout inovační voucher jen čtvrtině z nich.

Voucher pokryje tři čtvrtiny nákladů

Inovační vouchery Zlínského kraje fungují tak, že si firma dohodne čerpání konkrétní služby od vysoké školy. Firmu tato služba však nesmí přijít na víc než dvě stě tisíc korun. Spodní hranice je osmdesát tisíc. Po tom, co odborníci z univerzity svou práci dokončí a podnikatel ji zaplatí, dostane tři čtvrtiny ceny proplacené přes inovační voucher. Ten se tedy může pohybovat v hodnotě od šedesáti do sto padesáti tisíc.

Vouchery však nemají mít jen jednorázový efekt. „Jsou velmi efektivním nástrojem podpory podnikání. Navíc projekt posiluje vazby univerzitních pracovišť na podnikatelské prostředí. To se pochopitelně v dlouhodobějším horizontu pozitivně projeví na posilování další spolupráce, z které budou těžit nejenom obě strany, ale také region,“ podotknul statutární náměstěk zlínského hejtmana Libor Lukáš.