Domů Dění v regionech Pardubické le...

Pardubické letiště bude díky dotacím ještě bezpečnější

0

Pardubické mezinárodní letiště získá více než osm milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Dotace je určena k nákupu zařízení, díky kterým bude letiště ještě bezpečnější než doposud.

„V dnešní rozbouřené době je nezbytné investovat do zajištění bezpečnosti a maximální eliminace možných rizik. Letiště již dnes splňuje veškeré bezpečnostní požadavky, je držitelem certifikátu, který dokládá, že bezpečnost letového provozu na mezinárodním letišti Pardubice je v souladu s požadavky Evropské agentury pro bezpečnost v letectví (EASA), tedy s evropskou legislativou. Tuto certifikaci získal pardubický aeroport loni v listopadu jako první z pěti českých letišť, spadajících do působnosti evropské agentury,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Dotace z rozpočtu SFDI pomůže letišti s vybavením nové odletové haly.  Je určena výhradně na zvýšení bezpečnostních opatření na letišti Pardubice. „Příspěvek nám byl schválen v požadované výši. To naší společnosti umožní pořízení nezbytných přístrojů, například detektoru výbušnin, rentgenu zavazadel, bezpečnostních rámů a kamer do kamerového systému a také pořízení elektronické zabezpečovací signalizace, tedy další zvýšení bezpečnosti letiště,“ vysvětlila ředitelka letiště Hana Šmejkalová s tím, že celkové náklady na nová bezpečnostní opatření by měly být zhruba 9,5 milionů korun.

Druhý dech

Pardubické letiště, které v roce 2015, po odchodu významného ruského dopravce, přišlo ročně o podstatnou část svých příjmů, chytilo druhý dech. V loňském roce začalo se stavbou nové odbavovací haly, která začne sloužit koncem letošního roku, dostálo všem bezpečnostním standardům platným pro mezinárodní letiště v EU, uzavřelo smlouvu s firmou zajišťující vyhlídkové lety a aerotaxi z Pardubic a pod. „Získání dotace na zvýšení bezpečnostních opatření na letišti ve výši 85 procent uznatelných nákladů je úspěch, ale také znamení toho, že pardubické letiště je coby mezinárodní letiště perspektivní. Já osobně jsem přesvědčen o tom, že s dokončením terminálu nás čeká jeho další rozvoj. První vlaštovkou je zřízení pravidelné linky Pardubice – Londýn kterou bude od září provozovat společnost Ryannair,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za strategický rozvoj a dotační politiku města Jan Řehounek.

Pardubické mezinárodní letiště provozuje společnost East Bohemian Airport, která byla založena v roce 1993 z iniciativy soukromých subjektů. V roce 2002 se stalo stoprocentním vlastníkem společnosti město. Od roku 2007 drží Pardubice 66 procent akcií společnosti, zbývající část Pardubický kraj. Letiště samo patří mezi pět nejvýznamnějších letišť v České republice. Od ledna 2016 je členem Airport Council Internationale Europe, asociace sdružující na 500 letišť ze 45 evropských zemí. Zařadilo se tak do rodiny vzdušných přístavů, přes které jde každoročně 90 procent komerčních letů.