Domů Dění v regionech Ovcí na Valaš...

Ovcí na Valašsku přibývá. Lidé se o jejich chov zajímají

0

Chov ovcí na Valašsku zažívá obrodu. Před dvaceti lety stáda ovcí z valašských pastvin téměř zmizela, dnes se jich tu pasou desetitisíce. O chov ovcí v této kopcovité krajině východní Moravy má navíc zájem i veřejnost. Ovčácké dny na Valašsku přilákaly o víkendu téměř dva tisíce návštěvníků.

„I díky této formě propagace zažívá chov ovcí na Valašsku určitou renesanci, protože na začátku devadesátých let minulého století se ovce z pastvin skoro vytratily. Dnes je jich tady přibližně dvaadvacet tisíc, což je dvojnásobek oproti roku 2007, kdy jsme s ovčáckým dnem začínali,“ uvedl ředitel Agrární komory Valašska Josef Radílek.

Akce se přitom konala už po sedmé. Letos ji však navštívilo zatím nejvíce lidí. Kromě výstavy ovcí a ukázek stříhání vlny či práce s ovčáckými psy mohli návštěvníci ochutnat a koupit různé druhy specialit nejen z jehněčího masa, ale i jiné výrobky regionálních značek.

Ovčácký den podpořil i Zlínský kraj. „Kraj se již řadu let snaží v rámci svých možností podporovat návrat tradičních způsobů hospodaření na venkově spojených s řadou specifických řemesel a jedinečnou kulturou,“ řekla předsedkyně výboru pro územní plánování, zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova Zastupitelstva Zlínského kraje Milena Kovaříková.

Pro kraj je také důležitou zpětnou vazbou, když vidí, že chov ovcí na Valašsku nejen žije, ale navíc o něj má zájem i veřejnost.