Domů Dění v regionech Otrokovice no...

Otrokovice novými regulátory a svítidly uspoří statisíce korun ročně

Otrokovická radnice ročně ušetří statisíce korun na provozu veřejného osvětlení. Město chce ušetřit za elektrickou energii, přechází tak na nová úspornější svítidla a regulátory osvětlení.

Na území města je dnes instalováno téměř 1900 svítidel veřejného osvětlení, které si na provoz ročně vyžádají 2,5 milionů korun za spotřebovanou elektrickou energii. Jeden den svícení tak přijde radnici na více než 6 500 korun, město proto usiluje o úsporu.

Otrokovice v letošním roce plánují výměnu stovky kusů zastaralých svítidel za nová. Mělo by tak dojít ke zvýšení svítivosti a díky novým technologiím by se tak mělo ušetřit přibližně padesát procent elektrické energie.

„Ve finančním vyjádření se vynaložené náklady na nová svítidla v objemu 300 tisíc korun projeví v ročních úsporách elektrické energie ve výši 100 tisíc korun. To představuje tříletou návratnost vynaložených prostředků,“ přiblížil otrokovický místostarosta Milan Plesar.

Další novinkou je regulace veřejného osvětlení. Jde o efektivní způsob omezení spotřeby elektřiny, při kterém jsou instalovány moderní výkonové regulátory napětí vedle stávajících rozvaděčů veřejného osvětlení. Tyto regulátory snižují v nočních hodinách hodnotu napětí v osvětlovací soustavě na úroveň 180 až 190 voltů.

„V době mezi 22 hodinou noční a 5 hodinou ranní dojde ke snížení světelného toku svítidel, čímž dosáhneme snížení spotřeby elektrické energie o 30 procent. Letos jsme ve spolupráci s Technickými službami Otrokovice takto instalovali šest kusů regulátorů v hodnotě 774 tisíc korun, které přinesou roční úspory za elektřinu ve výši asi 200 tisíc korun,“ doplnil místostarosta Milan Plesar.

Stále se zvyšující náklady na energie nutí samosprávy přijímat opatření, která přinesou úspory. Veřejné osvětlení není jedinou oblastí, v níž chce Otrokovice radnice nastavit úsporný režim. Šetřit chce také na samotné energii, jejíž centrální nákup v současné době připravuje.