Domů Dění v regionech Olomoucký kra...

Olomoucký kraj spouští rozklikávací rozpočet

0

Co dá Olomoucký kraj letos na silnice a kolik už vyčerpal z rozpočtu na kulturu? To se můžou lidé dozvědět díky rozklikávacímu rozpočtu, který dnes kraj zveřejnil na svých internetových stránkách. Veřejnost se tak dostane k informacím o nakládání s veřejnými prostředky a hospodaření kraje.

Rozklikávací rozpočet má přiblížit krajskou samosprávu občanům a veřejnosti. „Pomocí jednoduchého, intuitivního ovládání bude mít občan možnost seznámit se s aktuálním stavem hospodaření kraje v oblasti příjmů a výdajů, a to včetně porovnání dosažené skutečnosti se schváleným rozpočtem,“ uvedl hejtman kraje Jiří Rozbořil.

I když je možné jít v rozklikávacím rozpočtu i do hloubky, neměla by aplikace zahrnout uživatele zbytečnými čísly a nesrozumitelnými účetními pojmy. „Údaje jsou strukturovány tak, aby umožnily co nejvyšší míru informací,“ vysvětlil Rozbořil. Souhlasí s ním i programátor a analytik Radek Soška ze společnosti Gordic, která kraji rozklikávací rozpočet dodala. „Naším cílem není zveřejňovat co nejvíce dat, ale aby tato data skutečně o něčem vypovídala,“ doplnil Soška s tím, že rozklikávací rozpočty v současnosti zažívají velký boom.

Kdo však bude chtít jít do větších podrobností, rozklikávací rozpočet kraje mu tu možnost nabídne. K dispozici dává také položku „Detail“, která umožní například porovnávat příjmy a výdaje v čase, výdaje dle jednotlivých odborů, investice a mnoho dalšího.

Rozklikávací rozpočet ale nebude sloužit jen veřejnosti. „Není zdrojem informací pouze pro občany, ale i pro manažery úřadů,“ sdělil programátor a analytik z firmy Gordic Jiří Ileček.  Jednotlivým pracovníkům i členům vedení kraje tak aplikace umožní neustálý přístup k informacím o hospodaření kraje.

Rozklikávací rozpočet je možné prohlížet například i z mobilu nebo tabletu. Data budou úředníci aktualizovat každý týden v pátek. Podívat se jak hospodaří Olomoucký kraj můžete rovnou i z tohoto odkazu: http://rklik.kr-olomoucky.cz/.