Domů Dění v regionech Odejít ze zná...

Odejít ze známého prostředí je pro seniora psychicky náročné

Počet seniorů stále roste a zájemců o umístění v domově pro seniory je stále víc. Ačkoli na trh přichází i soukromé domovy, čekací lhůty se v některých zařízeních počítají na roky a pořadníky jsou čím dál zaplněnější.

Mohelnice – Ředitelé jednotlivých domovů, pak musí odmítat stovky žadatelů. „Naše zařízení je maličké, máme kapacitu jen 21 míst, takže na uvolnění místa se čeká opravdu dlouho,“ potvrzuje Petra Heidenreichová, sociální pracovnice v Domově pro seniory v Mohelnici. Ten nyní eviduje 185 žadatelů. A i když to zní cynicky, nové místo vznikne tehdy, když jeden z obyvatelů domova zemře. „Na uvolněné místo ale může být přijat žadatel, který je na posledním místě v pořadníku. Žádosti se posuzují podle kritérií, a pokud by senior neměl vůbec nikoho, kdo by se o něj postaral a sám by toho také nebyl schopný, je pravděpodobné, že ho upřednostníme. Do těchto kritérií mohou zasáhnout i živelné pohromy jako je požár nebo povodeň,“ upřesňuje Heidenreichová.

Velký zájem o Domov pro seniory v Mohelnici je dán mimo jiné tím, že prostory zařízení jsou relativně nové a prostředí je pro klienty příjemné. „Snažíme se, aby tady lidé strávili podzim svého života co nejpříjemněji a v prostředí, které jim připomíná domov. Mohou si sem tedy samozřejmě přivézt svůj nábytek a svoje věci. Nemáme žádný striktní systém, aby se klienti necítili omezováni. Takže žádné návštěvy od – do, volnost pohybu, klienti si mohou zvát návštěvy, které zde mohou přespat,“ vysvětluje ředitel domova Karel Junek.

„Odmítat klienty je smutné, ale bohužel není jiná možnost. Můžeme jim nabídnout jiné domovy pro seniory, ale žadatelé jsou vesměs z Mohelnice, takže chtějí zůstat v místě, kde mají rodiny, přátele a zázemí. Odejít do sto kilometrů vzdáleného domova je pro ně velmi psychicky náročné“ uzavírá Heidenreichová.

Služby v domovech pro seniory

  • celodenní strava s možností diet (diabetická)
  • praní prádla
  • oprava šatstva
  • pedikúra, kadeřnice
  • úklid
  • poskytování základní ošetřovatelské péče zdravotním personálem
návštěva lékařů dle potřeb obyvatel