Domů Dění v regionech Od začátku ro...

Od začátku roku si mohou lidé na Moravskoslezsku žádat o peníze na nový kotel

0

Hned první pracovní den nového roku si mohli lidé z Moravskoslezského kraje začít žádat o příspěvky na výměnu starých neekologických kotlů za nové, které jsou k životnímu prostředí šetrnější. O dotace na modernizaci vytápění tak mohou na Moravskoslezsku žádat už popáté. Tentokrát dá kraj a ministerstvo životního prostředí na výměnu kotlů celkem šedesát milionů korun.

„Vynaložení těchto finančních prostředků považuji za velmi dobrou investici do budoucnosti našeho kraje, kvality života jeho obyvatel a zlepšení stavu životního prostředí, jak prokázaly výsledky předchozích výzev,“ řekl náměstek hejtmana kraje Daniel Havlík.

Celková výše příspěvku závisí na typu pořizovaného kotle a pohybuje se mezi patnácti a šedesáti tisíci korun. O dotaci si mohou lidé požádat, pokud si chtějí pořídit automatický kotel třetí a vyšší emisní třídy, zplyňovací kotel nebo atmosférický a kondenzační kotel na zemní plyn.

„Dotační program se zaměřuje především na obyvatele, kteří provozují dnes již nevyhovující kotle na tuhá paliva, a směřuje je k tomu, aby zvážili změnu systému vytápění nemovitosti a s využitím dotace snížili své náklady na pořízení nového vytápění,“ vysvětlil náměstek hejtmana Havlík s tím, že lidé by si museli v několika příštích letech stejně nové kotle pořídit. „Emisně by už nevyhovovaly nové legislativě na úseku ochrany ovzduší,“ doplnil Havlík.

V Moravskoslezském kraji dotují výměnu starých kotlů za nové už bezmála dva roky. Podpora, která je na nové kotle určena, přitom vytrvale roste. V první výzvě nabídl kraj a ministerstvo životního prostředí zájemcům o modernizaci vytápění dvacet milionů. Ve výzvě, která skončila loni v říjnu, už to bylo milionů šedesát a stejnou částku nabízí kraj a ministerstvo i tentokrát.