Domů Dění v regionech Nový výbor př...

Nový výbor přiklepl moravskoslezským projektům téměř padesát milionů

0

Dotace za bezmála padesát milionů korun rozdělil včera Výbor Regionální rady Moravskoslezsko, který se poprvé sešel v novém složení. V patnáctičlenném výboru, který na Moravskoslezsku rozhoduje o financování projektů z evropských peněz, zasedlo sedm zástupců ČSSD, pět politiků z KSČM, po jednom zástupci od ODS a KDU-ČSL a jeden Nezávislý. Do čela Regionální rady se postavil hejtman Miroslav Novák.

„Do konce roku 2013 zbývá rozdělit přibližně 3 z 19 miliard korun z evropských fondů,“ přiblížil Novák, kolik zbývá v Regionálním operačním programu Moravskoslezsko a dodal, že na prvním zasedání schválil nový výbor podporu dvou projektů v cestovním ruchu a dvanácti projektů inovací pro podnikatele. „Zbylé peníze jsou předurčeny zejména na projekty velkých měst v kraji a Moravskoslezského kraje, půjdou hlavně do vybavenosti měst, modernizace silnic a nemocnic. Navážeme na dobrou práci předchozího vedení a fungující spolupráci s úřadem,“ doplnil hejtman Novák.

Právě s prací předchozího vedení Regionální rady však nebyli spokojení kontroloři Národního kontrolního úřadu (NKÚ). Výboru ještě pod vedením Jaroslava Palase vytkli neoprávněné rozdělení dotací za 157 milionů korun. „Příčinou neoprávněně proplacených výdajů bylo z více než 99 % porušení zákona o veřejných zakázkách při výběru dodavatelů,“ zdůvodnil člen NKÚ Jiří Kalvoda. Operačnímu programu teď hrozí, že 90 milionů z těchto dotací bude muset vrátit. „Schvalování projektů předchází pečlivé vyhodnocení toho, jak jsou projekty důležité a prospěšné,“ zastal se Novák práce výboru.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila přes 700 projektů dotací více než 16 miliard korun, zaměřených zejména na dopravní infrastrukturu, veřejné služby, rozvoje měst a venkova, cestovní ruch nebo regenerace brownfields.

O firmách, kterým výbor přidělil dotaci na inovace, si více můžete přečíst zde.