Domů Dění v regionech Nové projekty...

Nové projekty v JIC umí zefektivnit rehabilitaci, vývoj léčiv i zkoumání nanotechnologií

0

Nové tři projekty nastupují do půlročního programu pro firmy ve fázi růstu JIC MASTER. O rady konzultantů JIC se nově opře gamifikovaná rehabilitační pomůcka SunBall od Gradient Labs, technologie pro zefektivnění výzkumu léčiv či pesticidů od firmy CF Plus Chemicals a doplněk pro elektronové mikroskopy LiteScope od společnosti NenoVision.

Program JIC MASTER je určený společnostem mladším tří let, které už mají platící zákazníky. Pravidelné konzultace se soustředí na klíčové členy týmu a celkovou strategii. Součástí je také přístup k networkingovým akcím i byznysovým seminářům. „Program nám pomohl utřídit myšlenky a nasměrovat podnikání správnou cestou. Dřív jsme se soustředili na vývoj a prodej jsme přenechávali partnerům, teď se zaměřujeme víc na koncové zákazníky a produkt se snažíme přizpůsobit jejich potřebám,“ rekapituluje přínos JIC MASTER jeho absolvent Igor Potúček. Jeho firma Camvision dodává automatizaci natáčení fotbalových zápasů a jejich následnou analýzu, využívá je například SK Rapid Wien, Excelsior, Feyenoord nebo portugalská reprezentace. Další informace včetně přihlášky najdete na www.jic.cz/master.

Více o vybraných firmách:

Gradient Labs přicházejí s revolucí v rehabilitaci – vkládají do terapie prvky zábavy i možnost sledování pokroku. Vyvinuli interaktivní míčky SunBall, jimiž pacient ovládá jednoduché aplikace, a zapojuje tak fyzickou a mentální aktivitu najednou a kvalitněji tak cvičí. „Míčky se běžně v rehabilitaci používají, nicméně chybí jakákoliv zpětná vazba ze cvičení. SunBall rozšiřuje cvičení o biofeedback a ukládá výsledky terapie do přehledného softwaru,“ doplňuje výhodu SunBallu spoluautor nápadu Jan Klodner.  JIC zná už z dřívějška – s videi pro běžecké trenažéry obsadil druhé místo na JIC STARCUBE Show 2012. Slibnost nového projektu potvrdilo loňské vítězství v českém kole soutěže UberPitch.

CF Plus Chemicals využívá patentovanou technologii vyvinutou ve spolupráci s prestižní univerzitou ETH Curych. Nabízí fluoroalkylační činidla, která umožňují provádět chemické reakce, které byly dříve obtížně proveditelné či nedostupné. „Výzkumníci společností z oborů farmacie či agrochemie můžou díky nim urychlovat svou práci a získat přístup k novým typům látek, které mohou sloužit jako léčiva nebo účinnější, méně toxické pesticidy,“ popisuje možné využití technologie zakladatel CF Plus Chemicals Václav Matoušek. Kromě toho Matoušek vyvinul školní didaktickou soupravu Chemie a světlo, která umožňuje učitelům a popularizátorům vědy názorně vysvětlit celou řadu chemických jevů pomocí atraktivních pokusů s luminiscencí či fotochemií a zapálit tak mladé talenty pro vědu.

NenoVision je historicky první spin-off firma CEITEC VUT. Vyvíjí a prodává zařízení LiteScope, které propojuje dvourozměrný obraz z elektonového mikroskopu a trojrozměrný obraz z mikroskopu atomárních sil.  „S takovou přesností a zároveň v reálném čase toto zobrazení žádné jiné zařízení na světě neumí. Vidět hloubku i členitost miniaturních vzorků je přitom klíčové pro výzkum solárních článků nebo mikročipů,“ vysvětluje přínos komponentu pro elektronové mikroskopy zakladatel NenoVision Jan Neuman. S JIC se také dobře zná – absolvoval program JIC ENTER, od města Brna získal grant SME Instrument Brno a nedávno do jeho firmy JIC investoval.