Domů Dění v regionech Němci chtějí ...

Němci chtějí prodat akcie brněnských Veletrhů. Brno s nimi bude o koupi jednat

Brněnští zastupitelé kývli na návrh magistrátu jednat o koupi většinového podílu na akciích Veletrhů Brno od německé firmy Messe Düsseldorf. Za akcie, na které má Brno předkupní právo, by mohlo město zaplatit i víc než miliardu korun.

Brno k dnešku drží třiačtyřicet procent akcií Veletrhů, pět procent vlastní drobní akcionáři a zbylých jednašedesát patří německé společnosti Messe Düsseldorf. Většinového podílu na Veletrzích se však Němci chtějí zbavit. Dopis s nabídkou na odkup akcií poslal předseda dozorčí rady Messe Düsseldorfu Dirk Elbers brněnskému primátoru Romanu Onderkovi už letos v květnu. Na to, že bude město o Elbersově nabídce jednat, kývli brněnští zastupitelé na včerejším zasedání. „Schválili jsme záměr, záležitost se musí dál propracovat a odsouhlasit,“ řekl na zasedání Onderka.

Zatím tedy není jasné ani to, za kolik Brno německý podíl na Veletrzích odkoupí. Nominální hodnota jednašedesáti procent akcií, o kterých zastupitelé jednali, je téměř 768 milionů korun. Je ale pravděpodobné, že za ně město zaplatí ještě více. Němci totiž odkup podílu svázali se splacením půjčky, kterou Messe Düsseldorf Veletrhům Brno poskytla.

Podle dokumentu, který zastupitelé schválili, mají teď brněnští úředníci zmapovat smluvní vztahy mezi Veletrhy, městem a Messe Düsseldorf. Město musí také prověřit možné zdroje financování odkupu, dopady na rozpočet a připravit strategii pro další fungování společnosti nebo jejího areálu. Právě to, že žádná konkrétní strategie pro rozvoj Veletrhů zatím neexistuje, totiž někteří zastupitelé kritizovali. Podle Onderky by však zatím bylo předčasné mluvit o nějakých konkrétních plánech.

I když zastupitelstvo schválilo návrh magistrátu přesvědčivou většinou, někteří radní nabádali k opatrnosti. „Musíme prověřit, jakým způsobem se postavit k nabídce německé skupiny. Nechtějí si nechat žádnou část Veletrhů, což může být alarmující,“ řekl na zasedání zastupitelstva radní Vlastimil Žďárský.