Domů Dění v regionech Na Vysočinu a...

Na Vysočinu a jižní Moravu míří půl miliardy z evropských dotací

0

Bezmála čtyři sta čtyřicet milionů korun dotací dnes odklepli členové výboru Regionální rady Jihovýchod pro devatenáct projektů na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Na své si navíc přijdou i vesnice a malá města do pěti tisíc obyvatel. Ve prospěch jejich projektů přesunul výbor další čtvrt miliardy korun.

Na šest projektů na Vysočině poputuje z evropských peněz celkem sto padesát čtyři milionů korun. Třinácti projektům z Jihomoravského kraje zase pomůžou dotace za dvě stě osmdestát čtyři milionů. Další čtvrt miliardy navíc mohou využít i žadatelé z vesnic a malých měst. K dispozici tak mají celkem čtyři sta milionů korun. Peníze na jejich projekty přesunuli členové výboru z jiných oblastí. Přesunem chtějí členové výboru vyčerpat z ROP Jihovýchod všechny peníze.

Obce a města dostanou „přidáno“

„Snažíme se především vyjít vstříc obcím a městům a relokace je jedinou možností, jak přidat do výzvy peníze. Jsem rád, že se členové výboru rozhodli peníze poskytnout. Nyní musí přesun peněz ještě schválit Evropská komise. Obce a města se tak budou významně podílet na úplném vyčerpání peněz z ROP Jihovýchod,“ uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Jihovýchod po zasedání výboru.

Za peníze z dnes schválených projektů opraví například dělníci silnice mezi Benešovem a Žďárnou nebo Horním Poříčím a Letovicemi. Díky novému kabátu tak budou silnice bezpečnější pro řidiče a šetrnější k životnímu prostředí. Auta totiž nebudou na hladkém asfaltu dělat takový hluk, jako když jim kola každou chvíli sjedou do výmolu.

V Třebíči a Telči přestoupí lidé díky evropským dotacím pohodlněji z vlaku na autobus a naopak. Velká rekonstrukce čeká zejména vlakové i autobusové nádraží v Třebíči. Vyroste tu nová budova, do které se přesune část stávajícího autobusového nádraží a vznikne zde i řada parkovacích míst. Městskou hromadnou dopravu pro cestující na vozíčku zase zkvalitní projekty z Brna a Jihlavy.

Cyklisti dostanou nové stezky

Na své si přijdou i cyklisti. Devěz projektů, na které výbor schválil dotace, se totiž týká právě cyklostezek. Lidé se tak například nebudou muset bát, že je při výletu na kole z Brna do Vídně srazí na silnici auto. V místech, kde jich jezdí příliš mnoho, sjedou cyklisti ze silnice na nové bezpečné stezky, které nahradí dosavadní cyklotrasu. Ta totiž často vede i po poměrně frekventovaných silnicích druhé a třetí třídy.

Jihlava získala dotaci na Sportovně relaxační centrum Český mlýn. Projekt řeší část území Českého mlýna mezi tenisovými kurty a prostorem, kde nad stávající nevyužívanou loukou vede most dálničního přivaděče. Sportovně relaxační areál nabídne svým návštěvníkům kromě cyklostezky také in-line dráhu, dětské hřiště, skatepark, parkoviště, travnatou plochu o rozloze dvou hřišť ohraničenou ze tří stran valy, na kterých budou v zimě sáňkovat děti.