Domů Dění v regionech Na Vysočině z...

Na Vysočině začne jarní úklid

0

Čistá vysočina. Taková by alespoň měla být po stejnojmenné akci, která vypukne již tento pátek. Téměř devatenáct tisíc dobrovolníků při ní bude sbírat odpadky zejména podél silnic. Loni tak účastníci akce zbavili Vysočinu devadesáti tun odpadků.

„Akce probíhá v celém kraji a tradičně se do ní zapojují obce, neziskové organizace, školy ale i jednotlivci. V loňském roce se přidalo i více menších obcí, které zajišťují úklid u silnic ve svém katastru,“ řekl Martin Hyský, radní pro oblast regionálního rozvoje.

Skupinky s různobarevnými pytli na odpadky vyrazí na silnice v kraji Vysočina již popáté. Na letošní ročník se mohli dobrovolníci registrovat do půlky března prostřednictvím přihlašovacího formuláře, do kterého napsali, kolik a kde jich bude uklízet. O jarní úklid mají přitom lidé zájem. Letos se jich přihlásil rekordní počet.

„Akce Čistá vysočina se koná už pátým rokem a počet přihlášených dobrovolníků neustále roste. Do prvního ročníku se zapojilo přes šest tisíc lidí, v loni sedmnáct a půl tisíce a letos dokonce o tisícovku více. Je vidět, že lidem z Vysočiny není nepořádek v přírodě lhostejný,“ uvedl radní Hýský a dodal, že i pro toho, kdo se pro veřejný úklid rozhodne až teď, jsou ještě pytle k dispozici.

Každý dobrovolník totiž dostane dva. Jeden žlutý, ten je na plasty a jeden modrý na ostatní odpad. Každá úklidová „četa“ také dostane minimálně jednu reflexní vestu, aby nikoho na silnici nesrazilo auto. Už teď rozdali zástupci kraje přibližně dvanáct set vest, a přibližně osm a pů tisíce pytlů obou barev.

Plné pytle budou ze silnic II. a III. třídy svážet silničáři z Krajské správy a údržby silnic. U menších silniček, které spadají pod správu obcí, je třeba se domluvit přímo s jejich zástupci. Odvoz odpadků z ostatních ploch musí dobrovolníci nejdříve dohodnout s jejich vlastníkem.