Domů Dění v regionech Na Moravskosl...

Na Moravskoslezsku opět startují kotlíkové dotace

0

Výměnu starého kotle za nový si nemusí lidé v Moravskoslezském kraji platit sami. Od července totiž opět startují kotlíkové dotace a na nové kotle tak zájemcům přispěje Ministerstvo životního prostředí. Celkem si na to vyhradilo třicet milionů korun. Dalších třicet dodá kraj.

Na pokračování takzvané kotlíkové dotace se včera dohodli ministr Životního prostředí Tomáš Chalupa a náměstek moravskoslezského hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík.

„Současné tři výzvy společného programu na výměnu starých ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nízkoemisní automatické kotle byly velice úspěšné, a proto jsme se s ministrem dohodli na další spolupráci. Naší ambicí je vyhlásit novou výzvu již od 1. července tohoto roku s celkovou alokací šedesáti milionů korun, to znamená, že třicet milionů uvolní kraj a třicet milionů ministerstvo. V této chvíli dolaďujeme technické detaily,“ řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík.

Miliony z ministerstva mají pomoci v kraji s nejvíce znečištěným vzduchem zvýšit jeho kvalitu. Peníze však úřad kraji poskytne pouze tehdy, když sám zajistí příspěvek ve stejné výši.

„Celková výše peněz, které je Ministerstvo životního prostředí připraveno kraji nabídnout, závisí na schopnosti kraje sehnat stejnou částku ze svých zdrojů. Program je financován stejnou částkou z ministerstva a kraje. Pokud by Moravskoslezský kraj sehnal více peněz, mohla být celková alokace vyšší. Ministertvo má svoji část financí připravenu,“ řekl ministr Chalupa.

Podle hejtmanova náměstka Havlíka jsou investice do výměny kotlů ekonomicky výhodné. Podle průzkumů je totiž každá vynaložená koruna pětkrát efektivnější, než dotace u průmyslových investic a zlepšení kvality ovzduší se navíc projeví okamžitě. „Podíl malých zdrojů na celkové vilanci prachu v kraji roste. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až sto kilogramů ročně,“ dodal Havlík.

Nový program přináší i některé novinky. Podporu tak mohou lidé získat na více typů kotlů, konkrétně i na zplyňovací i plynové. Ministerstvo také upravilo výši dotace a ta bude v průměru padesát procent. Nový program navíc umožní kombinovat kotlíkové dotace s podporou ze strany obcí, což dříve nebylo možné.