Domů Dění v regionech Na dno luhačo...

Na dno luhačovické přehrady se vrací těžká technika

Na dno luhačovické nádrže po čtyřech měsících opět vjedou bagry a těžké stroje. Povodí Moravy tak znovu obnoví těžbu sedimentů, které jsou plné živin. Nákladní auta, bagry a buldozery se od středy 26. října vrací zpět na dno luhačovické nádrže.

LUHAČOVICE/ POZLOVICE – Asi 60 tisíc metrů krychlových zbylých sedimentů bude zhotovitel těžit a odvážet maximálně do konce února. „Uděláme vše proto, abychom tento termín v co největší míře zkrátili. Rádi bychom těžbu dokončili už do konce tohoto roku. Vše ale záleží na tom, jak nám bude přát počasí,“ zdůraznil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Nádrž se začne opět plnit vodou na jaře 2012. Turisté tak v létě příštího roku mohou spojit návštěvu lázeňského města s koupáním v čisté vodě bez sinic.

„Zlínský kraj vyvíjel dlouhodobý tlak na vyčištění přehradní nádrže v Luhačovicích, protože taková údržba zde neproběhla téměř půl století. Je to i důležitá součást naší systematické podpory cestovního ruchu v regionu. Ten je důležitý jak pro okolní obce, tak především pro lázeňské město Luhačovice. Jsem rád, že se nám podařilo zajistit zbývající peníze na dočištění nádrže, i když to nebylo jednoduché,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.

Těžbu pozastavil zhotovitel k poslednímu červenci, kdy státní podnik vyhověl žádosti starostů okolních obcí a místních podnikatelů o tento krok. Původně měli dělníci obnovit těžbu letos v září. Nádrž se však kvůli přívalové povodni v polovině srpna za jednu noc nečekaně naplnila. Pozvolné odpouštění vody, následný průzkum zbylého sedimentu a čekání na proschnutí podloží ale termín o téměř dva měsíce oddálily.

„Posunutý termín ale život místních obyvatel příliš neovlivní. Nádrž jsme plánovali napouštět z jarních vod, což platí i v současnosti. Navíc je pro region štěstím, že nádrž byla v době přívalové vlny prázdná. Luhačovice a okolí tak byly ochráněny před následky povodně, která byla větší než v roce 1997,“ dodal generální ředitel Radim Světlík.

„Je velmi důležité, že práce v nádrži se po přestávce opět rozbíhají a směřují ke zdárnému konci. Pokračovat nyní budou v souladu s doporučením odborníků na sinice z Centra pro Cyanobakterie a jejich toxiny,“ zdůraznil náměstek hejtmana Libor Lukáš. Ti zkoumali, jak nově přibylá voda v nádrži ovlivnila kvalitu zbývajících nánosů a navrhli další postup. Podle nich kvalitní vodu v nádrži zajistí dotěžení zbytku sedimentů a promrznutí zbylého nánosu. Po dokončení samotné těžby pak Povodí Moravy zlikviduje porost, který se po vypuštění vody objevil na obnaženém dně.

Základní fakta o čištění vodní nádrže Luhačovice

  • Přehrada se začala postupně upouštět od září roku 2010
  • Těžba sedimentů byla zahájena 18. listopadu 2010
  • Z přehrady má být podle odhadů odtěženo a vyvezeno kolem 295 tisíc m3 sedimentů
  • Ke konci června bylo z nádrže odvezeno 235 tisíc m3 nánosů, zbývá dotěžit: 60.000 m3 sedimentů
  • Celková cena díla je 125 miliónů korun bez DPH