Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj pomůže podnikatelům s inovacemi a výzkumem. Chce v regionu udržet lidi

0

Malé a střední podniky si v Moravskoslezském kraji mohou říci o dotace na spolupráci s univerzitami nebo výzkumnými institucemi. Peníze z programu „Podpora podnikání v Moravskoslezském kraji 2014“ dostanou i tehdy, pokud ve svém podniku vytvoří nové pracovní místo pro výzkumníka nebo vývojáře.

„Bez dobré práce lidi v kraji neudržíme, region se nebude rozvíjet. Proto Vedení Moravskoslezského kraje svými dlouhodobými aktivitami podporuje podnikatelské subjekty. Je to naše priorita,“ konstatoval hejtman Miroslav Novák s tím, že Moravskoslezský kraj bude i nadále využívat své průmyslové kapacity, protože ty dlouhodobě tvoří základ jeho ekonomiky.

Prvním typem podpory je „slevovat“ na spolupráci s univerzitami a výzkumnými institucemi, takzvané inovační vouchery. Ty kraj nabízí podnikatelům od roku 2009. Malé a střední podniky si díky nim můžou říci až o tři sta tisíc korun. Ty jim pomůžou získat znalosti a vědecké či technologické poznatky, které jsou pro ně nové nebo ne zcela běžně dostupné. Kraj však nezaplatí všechno. Spolupráci spolufinancuje maximálně z pětapadesáti procent u středních podniků, případně pětašedesáti procent u malých podniků.

„Nezbytným předpokladem dalšího rozvoje našeho regionu a jeho konkurenceschopnosti je zároveň inovace stávajících kapacit a orientace na nová odvětví. Inovace není jen technologie, ale především stav mysli. Přeji tedy podnikatelům inspiraci, za kraj mohu slíbit, že jim pomůže jejich sny uskutečňovat,“ dodal hejtman.

Kraj malým a středním podnikům přispěje také na vytvoření nových pracovních míst v oblasti výzkumu a vývoje. Jeden žadatel může na jedno pracovní místo, které se zaváže udržet po dobu dvou let, dostat dotaci pokrývající až padesát procent nákladů. Částka ale nesmí, podobně jako u inovačních voucherů, přesáhnout tři sta tisíc korun.