Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský hejtman se chce sejít s novým premiérem

0

Jiří Rusnok si nestačil na křeslo premiéra ještě ani pořádně zvyknout a už mu chodí korespondence od moravských hejtmanů. Krátce po jmenování mu totiž poslal dopis hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. S novým premiérem chce řešit špatnou situaci na tamním trhu práce.

V dopise požádal Novák premiéra, aby přijal zástupce moravskoslezské tripartity. Představitelé veřejné správy, podnikatelského sektoru i odborů spolu s hejtmanem chtějí s Rusnokem diskutovat o řešení vysoké nezaměstnanosti v regionu.

„Vývoj současné světové ekonomiky výrazně ovlivňuje ceny uhlí a oceli, což má vliv na náš region, který je s těžkým průmyslem neodmyslitelně spjat. V otevřené a exportně orientované české ekonomice má celá problematika navíc mnohem vážnější – a s ohledem na vývoj zaměstnanosti a jeho perspektivu i mnohem bolestnější dopad,“ uvedl Novák.

OKD uvažuje o uzavření celých provozů

Jako příklad uvedl moravskoslezský hejtman těžařskou společnost OKD. Celosvětová odbytová krize a propad cen uhlí vede podle Nováka společnost k úvahám o uzavření a prodeji celých provozů. Hejtman navíc dodal, že jde o modelový příklad, který se může opakovat i v dalších odvětvích a regionech.

„Pro ekonomiku Moravskoslezského kraje stojící přes již provedené restrukturalizace nadále na práci zhruba 110 tisíc zaměstnanců těžkého průmyslu by spuštění dominového efektu mělo katastrofální následky s dopadem do sociální oblasti,“ napsal moravskoslezský hejtman v dopisu premiérovi.

Miroslav Novák v něm dále premiéra Jiřího Rusnoka informoval o tom, že všichni členové krajské tripartity mají společný pohled na problém a preferují i společná východiska k jeho řešení.

„I když se současnou situací krajská tripartita intenzivně zabývá, je stále více zřejmé, že bez zásahu centrálních orgánů není schopna tyto potíže překonat sama. Přesto budeme připraveni nikoli pouze popsat problém, ale také přednést konkrétní návrhy, které by mohly pomoci překlenout současné období,“ slíbil moravskoslezský hejtman premiérovi.