Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezské firmy mohou propouštět. Dusí je ekologické poplatky

0

Světová a finanční hospodářská krize dlouhodobě ovlivňuje vysokou nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji. Jistotu nemají ani velcí zaměstnavatelé v regionu. Někteří zvažují, že své společnosti zavřou nebo prodají. Hejtman moravskoslezského kraje Miroslav Novák se kvůli tomu obává až dvacetiprocentní nezaměstnanosti.

Podle zaměstnanců Úřadu práce ČR už tři významné společnosti uvažují, že ukončí provoz – Důl Paskov, patřící a.s. OKD, OKK Koksovny, a. s. a EVRAZ Vítkovice Steel, a. s. Pokud by opravdu zavřely, o práci by přišlo přes čtyři tisíce lidí. Zvýšení nezaměstnanosti by se tak podle ÚP v Ostravě projevilo letos na podzim s přesahem do začátku příštího roku. Propouštět by se navíc mohlo i v dalších odvětvích. Celkem by se tak mohlo ocitnout bez práce bezmála třináct tisíc lidí.

Moravskoslezský hejtman se obrátil na premiéra i ministry

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák se minulý týden sešel v Praze s nově jmenovaným premiérem Jiřím Rusnokem a dalšími členy úřednické vlády. Diskutovali především o nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji. Vývoj současné světové ekonomiky výrazně ovlivňuje ceny uhlí a oceli, což má vliv na náš region, který je s těžkým průmyslem neodmyslitelně spjat. Pokud se nezačnou realizovat alespoň některé naše návrhy, hrozí regionu až dvacetiprocentní nezaměstnanost, pohrozil hejtman.

Podle Nováka dusí firmy příspěvky na takzvané obnovitelné zdroje energie. Kvůli nim hrozí, že budou muset své továrny zavřít, nebo je přestěhovat do jiných zemí. Tím by o práci přišly desítky tisíc lidí. Řešením by podle něj bylo stanovení maximálního „stropu“ poplatku, který by měl činit 400 korun za MWh. Firmy nyní platí o 183 korun více, což je podle Nováka neúnosná zátěž.

V tomto ohledu dal hejtmanovi naději ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala. „Novela zákona o obnovitelných zdrojích energie je připravená našimi předchůdci a věřím, že poslanecká sněmovna si uvědomuje její potřebnost. My uděláme vše pro to, aby se poplatek firmám ani domácnostem nezvyšoval,“ uvedl.

Vadí i platby za emisní limity

Hejtman dále poznamenal, že rozvoj kraje také brzdí požadavky státu na další platby v rámci emisních limitů. „Pokud by se podniky zavázaly, že udrží stávající zaměstnanost, stát by jim měl umožnit prodloužit lhůtu na ekologizaci a modernizaci výroby. Všechny firmy v regionu se čelem postavily ke všem nařízením ekologizovat svoje provozy. A tlačit je v této fázi hospodářské recese k dalším miliardovým investicím do ekologizace výroby, byť by to přineslo mírné zlepšení kvality ovzduší, by znamenalo, že je odsud vyháníme,“ uvedl na setkání s premiérem.

Pomoci všem, kterých se propouštění v Moravskoslezském kraji dotkne, plánují i zástupci Generálního ředitelství Úřadu práce ČR a Krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě. Pracovníci úřadů práce v Moravskoslezském kraji jsou připraveni poskytnout uchazečům jak profesní poradenství, tak i nabídnout možnost rekvalifikace.