Domů Dění v regionech Moravské kraj...

Moravské kraje lákají turisty

0

Moravské kraje budou až do neděle lákat k návštěvě turisty na tradičním veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně, který odstartoval tento čtvrtek. Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj přitom opět vsadily na společnou propagaci a vydaly společného průvodce. Ten se jmenuje „Duchovní dědictví Moravy a Slezska“ a odráží tak motto celé akce.

„Jedním z nosných témat veletrhu je 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu,“ vysvětlil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Velká část expozic na veletrhu se tak věnuje církevní turistice. „U mnoha lidí vzniká potřeba dotknou se své spirituality a víry. Křesťanská Evropa se zrodila na poutních cestách,“ komentoval leitmotiv veletrhu kardinál Dominik Duka.

A jak jsou na tom z pohledu církevní turistiky moravské kraje? Podle odborníků, jako je Lukáš Rosenberg, mají stejně jako celé Česko velké rezervy. „Poptávka je konzervativní, ale stabilní,“ konstatoval Rosenberg s tím, že je však třeba brát v úvahu rozdíl v náročnosti cestovatelů a poutníků, tedy těch, kteří míří za církevními památkami, kulturou, místní gastronomií a přírodou a těch, kteří nevyžadují tak vysoký komfort služeb a vydávají se na potě pěšky nebo na kole.

Kromě kostelů i lázně a pálenka

Návštěvníky veletrhu však na stáncích moravských krajů nečekají jen prezentace kostelů a jiných církevních památek. Například olomoucká expozice je mimo církevní turistiky zaměřena i na pohodu a relaxaci. „Oblast lázeňství a welness je v Olomouckém kraji bohatě zastoupena sedmi lázeňskými lokalitami a mnoha příležitostmi pro relaxaci. Letošní kampaň je proto koncipována jako Pohodová dovolená v Olomouckém kraji,“ uvedl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil.

Pohodové však pro některé kraje nebylo shánění peněz, ze kterých by mohly stánek na veletrhu zaplatit. Zlínský kraj tak například vystavuje na o téměř třetinu menší ploše než loni. „Musíme pečlivě volit a realizovat celé spektrum marketingových aktivit, proto jsme se rozhodli ušetřit na ploše stánku. Rozhodně ale nemáme v úmyslu poskytovat méně informací. Na veletrhu budeme vystupovat aktivně,“ řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák s tím, že kraj kromě poutních míst představí i galerii slováckých vín, nabídku pivovarů z Rožnova a Uherského brodu či pálenky od Jelínka z Vizovic.