Domů Dění v regionech Ministerstvo ...

Ministerstvo zasahuje, poslalo nemocnici padesát milionů na splacení dluhu

0

Ministerstvo zdravotnictví poslalo dnes padesát milionů brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. Nemocnice díky těmto penězům mohla ihned splatit čtyřicetimilionový dluh vůči brněnské pobočce kliniky Mayo. „Závazek nemocnice vůči Mayo klinice byl splacen,“ uvedl na brífinku ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Kvůli dluhu přitom bylo ohroženo čerpání evropských dotací na projekt výzkumného centra ICRC, na němž americká klinika s brněnskou nemocnicí spolupracuje. „Hrozí vrácení či nedočerpání financí ve výši sedm a půl miliardy. Je to jeden z projektů, který ohrožuje jakékoliv čerpání z programu Výzkum a vývoj pro inovace,“ řekl ministr školství Marcel Chládek, který odpovídá za čerpání evropských peněz na výzkum a vývoj. Obě ministerstva proto připravují na červen společný audit projektu.

Kvůli problémovému projektu rezignoval dosavadní ředitel nemocnice Josefa Dočekal. Ministr zdravotnictví na jeho místo jmenoval Martina Pavlíka. „Problémy naší nemocnice jsou daleko hlubší, zadlužení je vážné,“ uvedl nový ředitel nejzadluženější české nemocnice. Ta za loňský rok vykázala ztrátu skoro 367 milionů korun.