Domů Dění v regionech Kvůli vodě a ...

Kvůli vodě a větru zasahovali moravští hasiči u stovek výjezdů

0

Ve čtvrtek a v pátek měli hasiči na Moravě o práci postaráno. Kvůli vydatnému dešti a silnému větru vyjeli ke stovkám zásahů. Nejčastěji odklízeli spadlé stromy, čerpali vodu ze sklepů, monitorovali stoupající hladinu řek a potoků a stavěli protipovodňové hráze. Nejhorší situace byla na Bečvě a Olši, kde byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Nejtěžší chvíle má však Morava už zřejmě za sebou. Hladiny řek dál nestoupají a déšť se přesouvá do Čech.

Hladiny řek a potoků, které odvodňují Beskydy v horních částech povodí, podle meteorologů kulminují, případně již dochází k jejich poklesům. Vydatné srážky se z Beskyd přesouvají do Jeseníků.

Povodňovou aktivita je aktuálně vyhlášena na dvanácti místech na Moravě. Ve všech případech kromě Olše se jedná o nejnižší stupeň, tedy bdělost. Na Olši u Věřnovic a Českého Těšína stále platí druhý stupeň povodňové aktivity. Ten předtím panoval i na Rožnovské Bečvě ve Valašském meziříčí.

V Českém Těšíně hladina Olše dosáhla v noci dokonce na třetí stupeň povodňové aktivity. Moravskoslezští hasiči tam proto z pytlů s pískem postavili tři menší hráze, každou dlouhou přibližně dvacet metrů a vysokou čtyřicet centimetrů. Kvůli obavám ze stoupání hladiny Stonávky postavili hasiči čtyřmetrovou hráz i u chatové osady nedaleko obce Těrlicko.

Stovky popadaných stromů

Kromě vody ohrožoval Moravu ve čtvrtek a v pátek i silný vítr. Jen moravskoslezští hasiči kvůli němu vyjeli k sto osmdesáti zásahům. „Jeden takový výjezd může znamenat odklízení i několika stromů na silnici,“ uvedli hasiči.

U desítek případů zasahovali také hasiči v Jihomoravském kraji. Jen v Brně vyjeli kvůli popadaným stromům a dalším škodám napáchaným silným větrem jednatřicetkrát. „Výjezdy tohoto typu jsou si velmi podobné. Hasiči zajistí místo události proti případné nehodě a pomocí motorové pily odstraní části stromu, které brání v průjezdu. Očistí vozovku od větví a dřevních nečistot a silnici opět zprůjezdní,“ přiblížil situaci tiskový mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Bdělost i o víkendu: Technika i lidé se mohou mýlit

I když se zdá, že se situace již pomalu uklidňuje a situace nebude tak vážná jako v letech 2010 a 2011, povodňová komise a krizový štáb Moravskosleského kraje zůstává v pohotovosti i nadále. „Technika i lidé se mohou mýlit, takže budeme v pohotovosti i o víkendu, abychom se mohli v případě potřeby operativně sejít,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Ohroženým regionům na severu Moravy přislíbil hmotnou i psychickou podporu i ministr vnitra Milan Chovanec. „Uvědomuji si, že povodně patří ve všech ohledech k nejrizikovějším situacím, složky Integrovaného záchranného systému jsou proto na možná nebezpečí připraveny. Chci veřejnost ujistit, že pokud bude třeba, vyvineme maximální úsilí a využijeme veškeré zkušenosti z minulosti, abychom životy i majetky lidí ochránili,“ uvedl Chovanec s tím, že o situaci se také aktivně zajímá premiér Bohuslav Sobotka.

V současné době bojují s vydatnými dešti i některé balkánské země. Mimořádný stav kvůli povodním vyhlásilo Srbsko, velká voda zasáhla také sousední Bosnu a Hercegovinu. Česko v minulosti v boji s povodněmi již poskytlo humanitární podporu Slovensku či Polsku. Ministerstvo vnitra je proto v případě, že nebude nutná pomoc v Česku, připraveno zvážit pomoc i pro balkánské země.