Domů Dění v regionech Jižní Morava ...

Jižní Morava je na špici popularity pro pěší výlety i cyklisty

0
Jihomoravský kraj postrádá horské turistické magnety, přesto je jižní Morava druhým nejoblíbenějším regionem pro české výletníky. V žebříčku popularity se s 259 tisíci nachozených kilometrů umístila hned za Středočeským krajem.

Ukazují to data o reálném pohybu lidí, která v uplynulých jedenácti měsících sesbírala funkce Stopař, která je součástí nejpoužívanější tuzemské mapové aplikace Mapy.cz.

V Jihomoravském kraji lákají k výletům především turistické stálice regionu jako Moravský kras, Pálava s blízkým Mikulovem a také Lednicko-valtický areál. A vlastně lze s trochou nadsázky povědět, že kraj je českou turistickou jedničkou. Do středních Čech, které jej počtem nachozených kilometrů jako jediné předběhly, totiž na výlety vyráží také celá Praha – a tak se zde vlastně sčítají dva regiony.

Chodci z jižní Moravy jsou specialisté spíše na kratší tratě. S průměrnou délkou výletu 10,9 km se zařadili na třetí místo od konce celorepublikového žebříčku. Že by čas, který během dne zbude na „pochodování“, zkracovaly třeba zastávky ve vinných sklípcích? Méně toho nachodí už jen Pražáci (9,3 km) a návštěvníci Ústeckého kraje (8,6 km).

Zato s rychlostí to vypadá podstatně lépe. Návštěvníci jižní Moravy šli na svých vycházkách průměrně 4,9 km/h, čímž předstihli nejen pochodující vojenský útvar, ale i všechny ostatní kraje kromě Jihočeského (4,95 km/h) a Pardubického (4,96 km/h). Vedle rovinatého terénu zde možná rychlost zvyšuje snaha být u dalšího sklípku co nejrychleji. Průměrná rychlost je napříč republikou kolem 4,6 km/hod. I v cyklovýletech se jižní Morava drží na republikové špici. Díky příjemnému a spíše rovinatějšímu terénu jsou cyklostezky v okolí Lednicko-valtického areálu nebo Novomlýnských nádrží ideálním místem třeba pro rodiny s dětmi. Fenoménem je pak známá cyklostezka Brno–Vídeň, kterou využívají desetitisíce cyklistů. I díky nim podle Stopaře Jihomoravskému kraji patří s necelými 320 tisíci kilometry čtvrtá příčka v počtu ujetých kilometrů na kole.