Domů Dění v regionech Jihlavané uše...

Jihlavané ušetří. Vydraží elektřinu v elektronické aukci

0

Nákupem energií přes elektronické aukce šetří některá města a obce již delší dobu. Jihlavští radní však chtějí podobnou možnost nabídnout i obyvatelům města. Jihlavané by tak mohli mít díky elektronickým aukcím levnější elektřinu.

„Samo město tohoto nástroje využívá. Ukázalo se, že zájem o e-aukci mají také občané, jejichž žádostem jsme vyhověli. Jsmě zvědaví, jakou bude mít akce nakonec odezvu,“ komentoval novinku jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Jihlava soutěží ceny energií v elektronických aukcích už tři roky. Snížit náklady na elektřinu i plyn se pokusili radní i letos. Do soutěže přihlásili celkem 26 organizací města se stovkami odběrových míst. „Čím větší dodávka se soutěží, tím nižší ceny je možné v aukci dosáhnout,“ řekl primátor.

Úspory v desítkách procent

Poprvé Jihlavští využili elektronickou aukci v roce 2010. Tehdy pouze na elektřinu, kdy přinesla úsporu 38 procent. V dalších letech už město soutěžilo ceny jak elektřiny, tak i plynu a spořilo dál. Minulý rok Jihlava ušetřila na elektřině dalších bezmála 15 procent.

Jakou úsporu přinesou elektronické aukce přímo obyvatelům města, se ale ještě ukáže. Například v Sadské nedaloko Prahy nebo Poděbradech však ušetřili obyvatelé v elektronických aucích na elektřině desítky procent.

V elektronické aukci platí jednoduché pravidlo – čím víc, tím míň. Čím víc domácností se do dražby zapojí, tím menší ceny v ní doukážou vysoutěžit. „Síla každého klienta je v tom, jak velký objem zakázky dodavatelům na trhu nabízí. Čím větší je poptávka, tím lepší ceny mohou dodavatelé nabídnout,“ vysvětlil pro noviny 5plus2 Vítezslav Grygav, ředitel společnosti eCENTRE, která bude mít aukci v Jihlavě na starost.