Domů Dění v regionech Jihlava odsta...

Jihlava odstartovala velkou opravu kanálů. Tankodrom na Brněnské ulici má být do dvou let minulostí

0

Po letech průtahů konečně začíná oprava takzvaného jihlavského tankodromu na ulici Brněnské. V ulici v historickém centru Jihlavy se propadá kanalizace, jejíž některé části jsou staré i stovky let. Chodník i silnice jsou kvůli tomu silně zvlněné. Rekonstrukce zahrne i navazující ulice Křižíkova, Slepá a Březinovy Sady. Opravy dosud oddaloval spor města se sdružením Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko o vydání majetku.

Základem projektu je kompletní výměna prastaré kanalizace, jejíž některé části jsou bez nadsázky středověké, vymění se také vodovod. „Následně bude možné udělat kompletně nové povrchy chodníků a vozovky, vzniknou bezbariérové přechody pro chodce a snížené obruby pro nájezdy k domům,“ popsal projekt primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal s tím, že půjde o dlažbu v souladu s požadavky památkové péče. Položí se také nové rozvody veřejného osvětlení a rozvody datové sítě.

Proměna zanedbaných ulic přijde bezmála na 60 milionů korun, celou částku zaplatí město Jihlava. „Na tuto akci nelze čerpat dotace. Stav Brněnské ulice je ale dále neúnosný, opravy jsme nechtěli dál zdržovat. Proto se město pustilo do oprav z vlastních peněz,“ uvedl primátor.

Na ulici už splašky vytékat nebudou

Rekonstrukci organizačně zajišťuje městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). „Modernizace vodohospodářských sítí umožní kromě úprav povrchů připojit ke kanalizaci objekty, jejichž odpady jsou dosud svedeny do historických šachet, které v minulosti ústily za hradbami. Skončí tím také havárie podobné té z loňského roku,“ připomněl provozní ředitel JVAKu Jiří Benáček situaci, kdy ze staré kanalizace v Brněnské ulici vytékaly splašky přímo na ulici.

Rekonstrukce nemá lidem bydlícím na Brněnské a navazujících ulicích zásadním způsobem komplikovat život. Po celou dobu stavby budou přístupné provizorní chodníky po obou stranách ulic. Dodávky vody zajistí náhradní na povrchu ulice položený vodovod, výpadky dodávek vody budou minimální jen po dobu přepojování. Zajištěn bude i odvoz komunálního odpadu. Nové přípojky vody budou přivedeny až k vodoměrům jednotlivých domů, kanalizační přípojky budou přivedeny na patu domu.

Práce může zpomalit archeologický průzkum

S předstihem se budou v ulicích dělat sondy. „V místech blíže centru čekáme, že můžeme narazit na stropy podzemních chodeb, potřebujeme na to být připraveni,“ uvedl Jiří Benáček. Podle něj bude možné akci ukončit ještě v roce 2015, pokud ale stavbě bude přát počasí a průběh archeologického průzkumu. „V místě někdejší brány města už archeologové v minulosti učinili několik nálezů, dá se očekávat, že zde průzkum opět proběhne. Otázkou je, jak dlouho bude trvat, proto jsme byli při sestavování harmonogramu opatrnější,“ vysvětlil Jiří Benáček, proč by se v ulicích mělo pracovat až do roku 2016.

Náklady na rozsáhlou rekonstrukci vodovodu a kanalizace v Brněnské ulici by neměly přesáhnout 60 milionů korun. O stavbu ze začátku projevilo zájem čtyřiadvacet firem. Po vyzvednutí zadávací dokumentace ale předložily nabídku jen tři z nich. „Vysvětlujeme si to v mnoha ohledech vysokou náročností akce, menší firmy by to nezvládly,“ poznamenal Jiří Benáček. Nejnižší nabídku předložila a dodavatelem se stala firma COLAS CZ.

Opravy Brněnské ulice dosud oddaloval spor města se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko o vydání majetku, který se částečně prolomily nedávno podepsané dohody