Domů Dění v regionech Jednání ve Zl...

Jednání ve Zlíně jsou u konce. Za vodu zaplatí obyvatelé míň

0

Cena vody ve Zlíně klesne v roce 2018 o jednu korunu. Spotřebitelé tak zaplatí za 1000 litrů částku 85,71 Kč včetně DPH, na rozdíl od letošních 86,71 Kč včetně DPH. Snížení ceny, první od roku 2004, je výsledkem několikaměsíčních jednání mezi městem Zlínem a společnostmi Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) a Moravská vodárenská (MOVO), kterých se účastnil i hejtman Jiří Čunek.

„Děkuji všem zúčastněným za vstřícnost, bez ní by k této dohodě dojít nemohlo. Už dříve se nám podařilo zastavit rychlý růst ceny vody, a od příštího roku dokonce dojde k jejímu poklesu. Je to úspěch, zvláště v dnešní době, kdy ceny prakticky všeho postupně rostou,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek.

Pokles ceny vody o jednu korunu se projeví na dalším snížení zisků Moravské vodárenské a to o osm milionů korun. Navíc tato soukromá společnost slíbila navýšit o pět milionů roční nájemné, které platí VaK. „O tyto peníze se zvýší naše každoroční investice,“ ujistil Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK Zlín.

Na základě aktuální dohody bude MOVO platit společnosti Vodovody a kanalizace Zlín roční nájemné ve výši 133 milionů Kč. „Jsem rád, že jsme díky společnému úsilí dosáhli shody, která nejen zlevní vodu pro všechny ve Zlíně, ale také přinese více prostředků pro rozvoj vodárenské infrastruktury,“ prohlásil Martin Bernard, generální ředitel Moravské vodárenské. „Dohodu vnímáme jako jeden z dalších kroků na společné cestě k rozvoji vodárenství na Zlínsku, na kterém společně pracujeme více než třináct let,“ dodal vzápětí.

Odborný seminář ještě v květnu

O detailech dohody a také o dalších možnostech vývoje v oblasti vodárenství chce Zlín informovat ostatní akcionáře VaK z řad měst a obcí. Ještě v květnu je pozve na odborný seminář. „Naším zájmem je, aby co nejvíce akcionářů táhlo za jeden provaz, jen tak můžeme situaci kolem vody co nejefektivněji řešit,“ prohlásil Miroslav Adámek, podle kterého už nyní hlasuje v průměru 80 procent akcionářů včetně Zlína jednotně.

V pořadí měst v ČR podle ceny vody už Zlín klesl z nelichotivého 2. místa v roce 2011 do čtvrté desítky. Může za to tzv. „mrazení“ cen vody, což znamená, že od roku 2012 se cena mění pouze o inflaci, kterou město nedokáže ovlivnit. V příštím roce bude klesání pořadím díky snížení ceny vody nadále pokračovat.

Vodárenství na Zlínsku funguje na základě tzv. provozního modelu. Jeho podstatou je to, že VaK prodal veškerý mobiliář společnosti Moravská vodárenská, která je dceřinou společností nadnárodního koncernu Veolia. Do ní přešla i většina zaměstnanců. VaK si ponechal nemovitosti – tedy například síť vodovodních potrubí a čističky –  a pronajal je na 30 let Moravské vodárenské. Platnost této smlouvy je napadena u soudu.

Tzv. provozní model je v ČR nejrozšířenějším. Naopak, pouze jedno procento vodáren si samy provozují města a obce.

Za posledních 12 let VaK Zlin investoval do modernizace svého majetku 1,4 miliardy Kč. Výsledkem je, že třetina vodovodního potrubí je zcela nová. Za svou denní spotřebu, která je cca 90 litrů, platí spotřebitel v současnosti asi 7 Kč.