Domů Dění v regionech Informatici z...

Informatici z VUT nabízí chytrá parkovací řešení i testování bezpečnosti wi-fi připojení

0

Chytré parkování jako nedílná součást chytrých měst. Právě na něj se zaměřil student Fakulty informačních technologií VUT Václav Stránský ve svém příspěvku pro IT konferenci Excel@FIT. Nový systém parkování by měl v budoucnu řidičům umožnit najít co nejdříve volné parkovací místo bez nutnosti objíždět celé parkoviště, čímž ušetří nejen čas, ale sníží i nežádoucí emise. Projekt chytrého parkování je jedním z více než šesti desítek inovativních řešení, která studenti informatických oborů představili ve středu 3. května 2017 na třetím ročníku oblíbené konference Excel@FIT.

„Ke konceptu chytrých měst neodmyslitelně patří efektivní parkovací řešení. Detekce volných parkovacích míst nejenže řidičům usnadní hledání volného místa, ale také omezí nežádoucí provoz na parkovišti, takže nepřímo snižuje i produkci CO2. Moje práce popisuje systém se znalostí obsazenosti parkovacích míst, který řidičům výrazně usnadní orientaci, a to s velmi dobrou úspěšností – přes 93 %,“ uvedl autor projektu Václav Stránský, který na FIT studuje informační technologie v navazujícím magisterském programu. Jeho systém využívá tzv. hlubokých neuronových sítí, díky čemuž nabízí mnohem vyšší přesnost oproti běžným metodám počítačového vidění. Navíc může fungovat v reálném čase, a to na grafické kartě i procesoru.

„Tento systém umožňuje i měření doby stání nebo dohledatelnost historie obsazenosti parkovacího místa. Testoval jsem jej na záznamech z reálného parkoviště. Moje práce totiž vznikla na základě zadání konkrétní firmy, která nový systém poptala. Pro potřeby zákazníka bude brzy přidána i další funkce: předpokládaný čas uvolnění parkovacího místa a další pokročilé statistiky o využití parkovacích ploch,“ dodal student.

Monitorování dopravy pomocí 3D modelu

Kromě Václava Stránského se na oblast tzv. smart cities zaměřil například i Petr Dobeš, který vytvořil systém na monitorování dopravy pomocí 3D modelu projíždějícího vozidla, a to jen z několika málo dostupných snímků. Velkou kategorii příspěvků tvořila letos oblast bezpečnosti. Praktický nástroj představil student Martin Vondráček, díky němu si mohou zájemci vyzkoušet, jak (ne)snadné je prolomit jejich domácí wi-fi síť. „S útokem MitM (Man-in-the-Middle) se může potkat téměř každý. Můj nástroj slouží ke zdokonalení zabezpečení sítí díky automatické detekci jejich slabin a je také užitečný pro forenzní analýzu,“ vysvětlil Vondráček.

Letos odborná porota vybrala celkem 63 studentských prací, které mají velký potenciál v oblasti inovací, bezpečnosti, robotiky, programovacích jazyků, modelování nebo zpracování zvuku a obrazu. „Úroveň příspěvků se každoročně zvyšuje. Je vidět, že studenti mají zájem nabízet inovativní řešení v nejrůznějších oblastech informačních a komunikačních technologií,“ doplnil proděkan a jeden z hlavních organizátorů Excel@FIT Vítězslav Beran. Po dopolední prezentaci dvanácti nejlepších prací si zájemci z řad odborné veřejnosti i zástupci firem mohli odpoledne prohlédnout nejen všechny postery a prototypy nových zařízení, ale i ukázky technologií partnerů fakulty z aplikační sféry.