Domů Dění v regionech Hrozí nám dva...

Hrozí nám dvacetiprocentní nezaměstnanost, varuje Moravskoslezský hejtman

0

V Moravskoslezském kraji hrozí až dvacetiprocentní nezaměstnanost, varoval hejtman Miroslav Novák spolu se zástupci podnikatelů a zaměstnanců moravskoslezské poslance a senátory na včerejší schůzce. Problémy regionu už podle něj nelze řešit na krajské úrovni.

„Příčiny dnešních problémů stojí mimo náš vliv, z krajské úrovně je nevyřešíme. Požádal jsem proto všechny senátory a poslance zvolené za Moravskoslezský kraj, aby nám pomohli ve vládě a v parlamentu prosadit naše návrhy. Pokud se nezačnou realizovat, hrozí regionu až dvacetiprocentní nezaměstnanost. Situace je více než vážná,“ vysvětlil Novák.

Tuzemskou ekonomiku totiž zasáhla vlna odbytové krize způsobená poklesem cen uhlí a oceli. V Moravskoslezském kraji opírajícím se o těžký průmysl, ve kterém pracuje přes sto tisíc lidí, je situace podle Nováka ještě vážnější.

Firmy doplácí na obnovitelné zdroje

Místním firmám také lámou vaz příspěvky na takzvané obnovitelné zdroje energie. „Je nutné zastavit rostouc ceny elektřiny a likvidační růst poplatku, jež stát vybírá na podporu takzvaných obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Novák.

Poslancům a senátorům hejtman navrhl, aby růstu poplatku do budoucna zabránili novelou zákona, která právě teď prochází parlamentem. Novák taky doporučil zastropovat poplatku na maximální částce čtyři sta korun za MWh. Teď firmy platí o bezmála dvě stě korun více. „To je neúnosná zátěž,“ prohlásil hejtman.

Podporu obnovitelných zdrojů přitom kritizoval už premiér v demisi Petr Nečas. „Celá věc má přímý dopad na zaměstnanost. Každá miliarda vyplacená zbytečně odebírá z průmyslu prostředky na dva tisíce pracovních míst. Vysoké náklady na obnovitelné zdroje energií tak ohrožují až dvacet tisíc pracovních míst v době krize,“ vyjádřil se Nečas.

Na to jaký postoj k obnovitelným zdrojům energie bude mít nová vláda, si však v Moravskoslezském kraji budou muset ještě počkat. Svůj návrh na příštího premiéra má totiž představit prezident Zeman právě dnes.

Vadí emisní limity i chybějící kurzarbeit

Podle hejtmana Nováka však rozvoj kraje brzdí také další výdaje firem na poplatky spojené s emisními limity. „Je nutné zahájit diskuzi o ekologických limitech a prosadit vznik dohody mezi státem a zaměstnavateli. Pokud by se podniky zavázaly, že udrží stávající zaměstnanost, stát by jim měl umožnit prodloužit lhůtu na ekologizaci a modernizaci výroby,“ konstatoval Novák.

Firmám podle Nováka chybí také sociální „polštář“ od státu, který by jim pomohl překonat krizové měsíce. „K udržení zaměstnanosti je zapotřebí vytvořit funkční kurzarbeit, tedy dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Zaměstnavatel se zaváže, že nikoho nepropustí, zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát,“ doplnil Novák.

Podobný systém fungoval už například v Německu a ve Francii při ekonomické krizi v roce 2009. „pomohl by i našemu regionu,“ řekl hejtman.

Takzvaný kurzarbeit už přitom v Česku existuje od loňského září. Zaměstnavatelé díky němu mohou získat příspěvek na platy vzdělávaných zaměstnanců. Maximální příspěvek je jednatřicet tisíc korun na zaměstnance a firma může podporu čerpat půl roku, s možností prodloužení na rok.